Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Aralık Tutanaklarında Faiz İndirimi için Sinyal Var mı?

Özellikle kripto para ve altın yatırımcılarının beklediği FED Aralık ayı tutanakları paylaşıldı. Üyeler ne düşünüyor? Hangi mesajlar verildi? İşte detaylar;
FED Aralık Tutanaklarında Faiz İndirimi için Sinyal Var mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tutanaklarını merakla bekliyordu. FED’in 2024’te faiz indirimine gideceğine yönelik beklentiler güçlenirken tutanaklarda verilen mesajlar yakından takip edildi.

12-13 Aralık tarihlerinde yapılan toplantıya yönelik tutanaklarda, enflasyonun kontrol altına alındığı ve yukarı yönlü risklerin azaldığı belirtildi. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin aşırı kısıtlayıcı para politikasının ekonomiye verebileceği zarara yönelik endişelerin arttığına ikna olduğu aktarıldı.

2024’te faiz indiriminin beklenti dahilinde olduğuna işaret edildi ve “Neredeyse tüm katılımcılar enflasyon görünümündeki iyileşmenin yansıması olarak baz senaryolarında 2024 sonunda faiz indiriminin uygun olacağını düşünüyor” ifadelerine yer verildi.

FOMC üyelerinin faiz oranlarının muhtemelen döngünün zirvesinde veya zirvesine yakın olduğunu düşündüğü paylaşıldı. ABD Merkez Bankası’nın devam eden süreçte verileri gözlemleyerek hareket edeceği vurgulandı.

Kısıtlayıcı politikanın ne kadar daha sürdürülmesi gerektiğine yönelik belirsizliğin devam ettiği ifade edildi ve enflasyon hedef seviyeye inene kadar kısıtlayıcı politikanın uygun olacağı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Piyasalar, son zamanlarda enflasyon hedefleri çerçevesinde kararlar alan FED’in sıkı para politikasından vazgeçeceğine yönelik beklentileri fiyatladı. Fakat uzmanlar konuyla ilgili olarak FED tarafından somut kanıtlar gelmesi gerektiğini belirtiyor. FED’in açıklamaları ve kararları yatırım araçları üzerinde doğrudan etkili olduğu için bankadan yetkililerin verdiği her mesaj büyük önem taşıyor.

2023’ün Son Toplantısı

FED, 13 Aralık tarihinde politika faizini beklentilere paralel olarak yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit bırakmıştı. FED Başkanı Jerome Powell, gelecek dönemlere ilişkin ekonomik verilerin belirsizliğine dikkat çekmişti ve sıkılaşmanın etkilerinin henüz görülmediğini belirtmişti. Enflasyonda yüzde 2 olan hedef seviyeye ulaşmanın zaman alacağını bildirdi. Üyeler, 2024’te toplam 75 baz puanlık indirim öngörmüştü.

Tutanakların paylaşılmasının ardından gözler yatırım araçlarına çevrildi. Gün içinde sert düşen amiral kripto para birimi Bitcoin, tutanaklara ciddi bir tepki vermedi. BTC, saat 22.40 itibarıyla yüzde 4,5 düşüşle 42 bin 810 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

3 Ocak’ta ons altın tarafında da aşağı yönlü hareketler dikkat çekti. Gün içinde 2033 dolar seviyesine kadar inen ons altın, tutanakların paylaşılmasının ardından kısıtlı bir hareket gösterdi ve  2036 dolar seviyesine doğru çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.