Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasaların Odağındaki ABD Tarım Dışı İstihdamı Açıklandı

Küresel piyasaların takip ettiği, dolar, altın ve kriptolar üzerinde doğrudan etkili olan ABD tarım dışı istihdamı, geçen ay beklentinin çok üstünde arttı.
Piyasaların Odağındaki ABD Tarım Dışı İstihdamı Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın son işlem gününde küresel piyasaların yakından izlediği ABD tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde tarım dışındaki istihdamda, Mayıs ayında 339 bin artış oldu. Açıklanan bu sayısı piyasanın 180 bin olan beklentisinden daha iyi geldi.

Sene başından bu yana gerçekleşen aylık durumlara bakıldığında Ocak ayında 517 bin, Şubat’ta 311 bin, Mart’ta 236 bin ve Nisan’da 253 bin istihdam artışı oldu.

Dün açıklanan verilere göre ADP özel sektör istihdamı Mayıs ayında 278 binle 170 bin artış beklentisini aşarak sürpriz yarattı. Haftalık işsizlik maaş başvuruları da beklentinin çok az altında açıklanarak işgücü piyasasına dair olumlu sinyaller verdi.

Bugün açıklanan istihdam verisi işgücü piyasasının hala çok sıcak olması sebebiyle ABD Merkez Bankası’nın (FED), bu ay yapacağı toplantıda faiz konusunda nasıl bir karar alacağına dair ipucu verecek. Bazı FED bölge başkanları faiz artırımlarına ara verilmesi gerektiğini düşünüyor.

İstihdam rakamlarının açıklandığı saat 15.30’un hemen öncesinde ons altın 1978 dolar, Bitcoin 27 bin dolar üzerinde hareket ediyordu.

GCM Yatırım Banner

Verilerin açıklanmasının ardından çok fazla bir değişim olmazken, altında sınırlı bir gevşeme yaşandı.

İşsizlik Oranı 0,3 Puan Arttı

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan verilere göre işsizlik oranı Mayıs’ta 0,3 puan artarak yüzde 3,7’ye yükseldi. İşsiz sayısı ise 440 bin artışla 6,1 milyon oldu. İşsizlik oranı 2022’nin Mart ayından bu yana yüzde 3,4 ila yüzde 3,7 arasında değişti.

İşsizlik oranı kadınlarda yüzde 3,3, erkeklerde yüzde 3,5, gençlerde yüzde 10,3 oldu.

5 haftadan az işsiz olanların sayısı 217 bin artarak 2,1 milyona yükseldi. 15-26 hafta arasında işsiz kişilerin sayısı 179 bin artışla 858 bin oldu.

İstihdam Oranı Yüzde 62,6

İstihdam oranı son üç aydır değişim göstermeyerek yüzde 62,6’da kaldı.

Sektörel bazda istihdam profesyonel hizmetler ve ticari hizmetlerde 64 bin, sağlık hizmetlerinde 52 bin, eğlence ve konaklamada 48 bin, inşaat ve ağır işlerde 25 bin, taşımacılık ve depolamada 24 bin, sosyal yardımlarda 22 bin arttı.

Ortalama saatlik kazançlar yüzde 0,3 artışla yüzde 0,4 artış beklentisinden zayıf geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.