Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasaların Kilitlendiği ABD’nin Tarım Dışı İstihdam Raporu Açıklandı

Global piyasalar tarafından haftanın beklenen başlıca verisi olan ABD tarım dışı istihdam raporu açıklandı. Gelen veri iş gücü piyasasının güçlü olmaya devam ettiğini gösteriyor. Detaylar geliyor...
Piyasaların Kilitlendiği ABD’nin Tarım Dışı İstihdam Raporu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yılın ilk haftasında küresel piyasaların beklediği başlıca veri ABD’den gelecek Aralık ayı tarım dışı istihdam raporuydu. ABD Çalışma İstatistikleri tarafından Aralık ayına ilişkin tarım dışı istihdam raporu açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde iş gücündeki son durumun göstergesi tarım dışı istihdam Aralık’ta 216 bin olarak gerçekleşti ve beklentiyi aştı.

Ekonomistlerin beklentisi verinin 170 bin seviyesinde geleceği yönündeydi. Son rakam Kasım’daki 199 bin olarak açıklanan raporu takip ediyor. Tarım dışı istihdam ekonomide iş gücü piyasasının son durumunu göstermesi açısından büyük öneme sahip. Buna ek olarak Federal Rezerv’in faiz politikasında belirleyici nitelik taşıyor.

ABD’de Aralık ayında işsizlik ise yüzde 3,7 olarak gerçekleşti ve yüzde 3,8 olan beklentinin altında kaldı. Dün ABD’de özel sektör istihdam verileri açıklanmış ve veriler ekonominin gücünü koruduğunu göstermişti. Piyasalar rapora olumsuz tepki verdi. Borsa vadeli kontratları geriledi ve Hazine getirileri keskin bir şekilde yükseldi.

Ons altında da yüzde 1’e yakın düşüş meydana geldi. Aralık ayında saatlik kazançlarda yıllık artış ise yüzde 4,1 olarak gerçekleşirken, beklenti bu oranın yüzde 3,9 olarak geleceği yönündeydi. Rapor, 31 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek FED toplantısında alınacak faiz kararında etkili olma potansiyeli taşıyor.

Piyasalar bu toplantıda faiz oranlarında değişiklik yapılmaması ihtimalini yüzde 97 olasılıkla fiyatlıyor. Mart ayındaki toplantıda faiz indirimi olasılığı ise yüzde 51 seviyesinde bulunuyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.