Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Özel Sektör 2023’ü İstihdam Artışıyla Kapattı

ABD'nin özel sektör istihdamı açıklandı. Yılın son ayına ilişkin verilerde ABD Merkez Bankası’nın (FED) şahin tavrı kendini gösterdi. Detaylar haberde;
ABD’de Özel Sektör 2023’ü İstihdam Artışıyla Kapattı
HABER GİRİŞ

ADP Araştırma Enstitüsü’nün özel sektör istihdam verileri paylaşıldı. Aralık ayı verileri beklenti üstü geldi. Yılın son ayına ilişkin veriler, ABD Merkez Bankası’nın (FED) yüksekte bıraktığı faiz oranına rağmen ekonominin gücünü koruduğunu gösterdi.

ADP Ulusal İstihdam Raporu, Ağustos ayından itibaren aylık artıştaki kayda değer ilerlemeyi ortaya koydu.

Kasım ayında 101 bin kişiyle kayda geçen ABD’de özel sektör istihdamı, 2023’ün son ayında 115 bin kişilik beklentilerin üzerinde gelerek, 164 bin kişiye çıktı.

Bloomberg anketi sonuçları ise 125 binlik artışa işaret ediyordu. Artışta öne çıkan sektörler eğlence ve konaklamanın yanı sıra eğitim ve sağlık hizmetleri oldu.

Ücret Artışı Yavaşlıyor

Aralık ayı verilerinde ücret artışına ilişkin de sinyaller yer aldı. Buna göre ücret artışlarında soğumanın hissedildiği ortaya kondu.

GCM Yatırım Banner

İstihdam edilmeye devam eden çalışanlar, 2023’ün son ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 oranında ücret artışı yaşadı.

İş değiştirenlerin ücretlerindeki artış ise yüzde 8 oldu. Her iki veride de son iki yılın en yavaş artış hızı kayda geçti.

Verileri yorumlayan ADP Başekonomisti Nela Richardson, “Pandemi öncesi işe alımlarla büyük ölçüde uyumlu bir iş gücü piyasasına geri dönüyoruz. Ücretler son enflasyon dalgasını tetiklememiş olsa da ücret artışı geri çekildiği için ücret-fiyat sarmalı riski neredeyse ortadan kalktı” diye değerlendirme yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.