Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasaları Şaşırtan TCMB, Mart Ayı Toplantı Özetini Paylaştı

TCMB, 28 Mart tarihinde Mart ayında gerçekleştirilen PPK toplantısının özetini paylaştı. Özette enflasyondaki bozulmaya ve beklentilere dikkat çekildi.
Piyasaları Şaşırtan TCMB, Mart Ayı Toplantı Özetini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 21 Mart tarihinde gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı özetini paylaştı. Özette bir önceki PPK döneminden bu yana toplam kredi büyümelerinde ivmelenmenin görüldüğüne dikkat çekildi ve Mart ayı içinde yapılan düzenlemelerle finansal koşulların sıkılaştırıldığı belirtildi.

Türk lirası ticari ve ihtiyaç kredileri için aylık büyüme kısıtlarının yüzde 2’ye düşürüldüğü ve kısıtların aşılması durumunda menkul kıymet tesisine ek olarak zorunlu karşılık tesisi getirildiği anımsatıldı.

2023’ün son çeyreğinde iktisadi faaliyetlerin güçlü seyrettiği, ancak gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerinin çeyreksel bazda bir önceki çeyreğe göre azaldığı paylaşıldı. Yılın son çeyreğinde fiyat indirim kampanyaları ile beklenen ücret güncellemeleri kaynaklı öne çekilen talep güdüsünün talepteki dengelemeyi zayıflattığı ifade edildi.

Enflasyon Değerlendirmesi

2024’ün Şubat ayında aylık manşet enflasyon ve enflasyonun ana eğiliminin gerilemekle birlikte tahmin patikasında öngörülenin üzerinde seyrettiği kaydedildi. Şubat’ta enflasyonun en fazla gıda kaleminde, gıda sonrasında ise hizmet kaleminde gerçekleştiği bildirildi.

Orta vadeli enflasyon beklentilerinde gerileme devam ederken 2024 ve 2025 yıl sonu enflasyon beklentilerinin yükseldiği ifade edildi. Öncü göstergelerin Mart ayında enflasyonun ana eğiliminde yavaşlamaya işaret ettiği belirtildi. Ramazan ayının etkisiyle önemli ölçüde yükselen gıda fiyatlarında, sebze fiyatlarının da etkisiyle ılımlı artışların gözlemlendiği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Kurulun politika faizini yüzde 45’ten yüzde 50 düzeyine yükselttiği hatırlatıldı ve enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizinin artırılmasına karar verdiği paylaşıldı.

TCMB’nin enflasyon beklentilerinin öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunu sürdüreceği bildirildi.

Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyonun 2024 yılının ikinci yarısında tesis edileceği kaydedildi. Kurulun para politikası kararlarını enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak şekilde belirleyeceği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın