Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasalar Tedirgin! Borsa Savaşa Nasıl Tepki Verecek?

Ortadoğu’da başlayan gerilim dünyanın gündemine bomba gibi düştü. Piyasalar nasıl etkilenecek, borsa yatırımcısı ne yapmalı?
Piyasalar Tedirgin! Borsa Savaşa Nasıl Tepki Verecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasalar haftaya İsrail-Filistin arasında Cumartesi sabah saatlerinde patlak veren çatışma eşliğinde başlıyor. Hamas’ın, Gazze tarafından İsrail’e roket saldırısı düzenlemesiyle başlayan çatışma, ciddi bir savaşa dönüştü. İsrail hükümeti, anayasanın 40. Maddesini yürürlüğe koyarak resmen savaş ilan etti.

Aksa Tufanı adı verilen saldırıda, şu ana kadar her iki taraftan toplamda 1000’den fazla insan hayatını kaybetti. İşin içine ABD ve İran’ın da dahil olmasıyla savaşın lokal olarak kalmamasından ve giderek büyümesinden endişe ediliyor.

Borsa İstanbul Açılışta Ne Yapacak

Borsalar riskli piyasalar oldukları için savaş, panik, korku ve her türlü kriz ortamlarına en hızlı tepki verenler arasında başı çeker. Bu nedenle küresel hisse senedi piyasalarında olumsuz bir tablo izlenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tıpkı Rusya-Ukrayna savaşında olduğu gibi tarafsız bir duruş sergiledi. Dün yaptığı açıklamada her iki tarafı da barışa ve çözüme davet etti. Bu yaklaşımı piyasalar için çok önemli.

Ortadoğu’da artan tansiyon, ilk etapta yatırımcının risk iştahının düşmesine hem yurt içi hem yurt dışı piyasaların ilk tepkisinin negatif olmasına sebep olacaktır.

GCM Yatırım Banner

Ancak olayın Türkiye’ye sıçramaması ve savaşın çok şiddetlenmemesi halinde, uzmanlar borsada hızlı bir toparlanma olacağına dikkat çekiyor. Nitekim BIST 100 endeksinin tarihine bakıldığında, bu tür olaylara ilk olarak düşüşle tepki verse de ardından çok daha net bir toparlanma gösterdiği görülüyor.

Bu süreçte olaylar yakından takip edilmeli, nereye evrileceği izlenmeli ve panik işlemlerinden kaçınılmalıdır. Türkiye dengeli ve tarafsız bir strateji izleyeceğinin mesajını net bir şekilde verdi. Bu tutumun devamı da piyasalar üzerinde doğrudan belirleyici olacaktır.

Asya piyasalarına bakıldığında karışık bir tablo hakim. Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,07, Çin’de Shanghai endeksi yüzde 0,64 düşüş gösterdi. Hong Kong ve Avustralya piyasalarında ise sınırlı pozitiflik hakim.

Emtia Fiyatları Fırladı

İsrail ve Hamas saldırısının ardından jeopolitik gerginliğin tırmanacağı beklentisiyle yatırımcılar güvenli liman olan altına yöneldi. Altın, yüzde 1’den fazla yükselerek 1855 doları aştı.

Petrolde ise yüzde 4’ten fazla yükseliş oldu. Amerikan ham petrolü 87, Brent petrolü 89 doları aştı. Petrol, bu savaştan belki de en fazla etkilenecek enstrüman olacak.

Suudiler tarafında bir kesinti yapılması beklenmiyor. Ancak İran’a olası bir saldırı durumunda petrol akışı kesintiye uğrayabilir. Bu endişe ise fiyatların haftaya sert yükselişle başlamasına yol açtı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.