Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Kudüs Çıkışı: Ertelenemez!

İsrail ile Hamas arasındaki savaşı değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin’in bugün geldiği durumun arka planında Kudüs'ün olduğuna işaret etti.
Erdoğan’dan Kudüs Çıkışı: Ertelenemez!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Normalleşme adımlarının atıldığı İsrail ile Filistinli İslamî Direniş Hareketi Hamas arasında süren savaşa dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan açıklama geldi. İstanbul’daki Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi’nin açılış töreninde konuşan Erdoğan, iki gündür yaşanan sıcak çatışma ortamının arka planında yıllara yayılan Filistin meselesinin olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün bölgemizdeki sorunların temelinde Filistin meselesi bulunuyor. Mesele çözülmedikçe bölge barışa hasret kalacaktır. İki devletli çözümün muhafazası önemlidir. 67 sınırları temelinde başkenti Kudüs olan Filistin devleti ertelenemez, ihtiyaçtır” diye ifadede bulundu.

Osmanlı’nın Kudüs varlığını yitirmesiyle hem Müslüman hem de Hristiyanların haklarının ihlal edildiğini savunarak, “Bugün de adil bir barışın kaybedeni olmaz düsturu ile hareket ediyoruz. Filistin meselesinin uluslararası hukuka göre çözülerek bölgenin barışa kavuşmasıdır. Kundaktaki bebelerin ölümü ve acı çekilmesi yürekleri yakıyor. Türkiye çatışmaların bir an önce durması, gerilimin düşmesi için elinden geleni yapmaya hazırdır. Sükûnetin tekrar tesisi için diplomasi çalışmaları devam ettirmekte kararlıyız” dedi.

“Düşünce hürriyeti denilerek göz yumuluyor” diyen Erdoğan, başta İslam düşmanlığı olmak üzere nefret suçlarının arttığına dikkat çekti. Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası her platformda tahammül sınırlarını aşan bu saldırılara karşı geldiklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.