Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasalar ABD İstihdam Verisine Kilitlendi! Beklenti Ne?

GCM Yatırım, yarın açıklanacak olan ABD istihdam verileri için beklentileri paylaştı ve olası senaryoları paylaştı. İşte detaylar;
Piyasalar ABD İstihdam Verisine Kilitlendi! Beklenti Ne?
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, 5 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerine odaklandı. Söz konusu veri değerli metaller, borsa ve kripto paralar üzerinde doğrudan etkili olduğu için yatırımcılar tarafından da yakından izleniyor.

GCM Yatırım, 4 Temmuz’da paylaştığı raporda tarım dışı istihdam verisinin anlık fiyatlama davranışı için ilk etapta bakılan bir haber olduğunu belirtti. Raporda ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranını belirlerken istihdam piyasasına ciddi önem verdiği paylaşıldı.

Tarım dışı istihdam için 69 ekonomist/analistin tahminde bulunduğu, en yüksek tahminin 237 bin, en düşük tahminin 140 bin, piyasa beklentisinin ise 190 bin olarak kaydedildiği ifade edildi. Tarım dışı istihdamın 140 binin altında ya da 237 binin üzerinde gelmesinin piyasalar için sürpriz olacağı vurgulandı.

Tahminlere ilişkin genel bir değerlendirme yapıldığında 175-200 bin arasındaki sonucun mevcut stabilite için yeterli olacağı bildirildi.

FED’in Kararını Nasıl Etkiler?

FED’in enflasyon ile mücadele konusunda bugüne kadar attığı adımların ve sağladığı iletişim politikasının sürece yönelik ciddiyeti net bir şekilde ortaya koyduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Bankanın sadece 1 veriye bakarak para politikası kararlarında aksiyona geçmeyeceği, örneğin bu hafta beklenti altında kalan ADP özel sektör istihdam ve ISM hizmet PMI verileri sebebiyle FED’in 2 faiz indirmeli beklentisinin desteklendiği kaydedildi.

Temmuz toplantısında faiz oranında bir değişi beklenmediği, ancak 18 Eylül toplantısında faiz indirimi beklentisinin yaklaşık yüzde 66 olduğu belirtildi.

Beklenti üzerinde gelebilecek bir tarım dışı istihdam verisinin Eylül ayındaki faiz indirim oranındaki düşüşleri hızlandırabileceği aktarıldı. Ancak Eylül ayına kadar çok fazla veri seti görüleceği, bu sebeple piyasaların mevcut veri sonuçlarını keskin bir şekilde fiyatlama arzusu içerisinde olmak istemeyeceği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.