Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasa Değerine Göre En İyi 5 Stablecoin Sıralandı! Son Durum

Oynaklığı ile meşhur kripto para piyasalarında fiyat istikrarı sağlamayı hedefleyen stablecoinlerde son durum nasıl? Detaylar haberde;
Piyasa Değerine Göre En İyi 5 Stablecoin Sıralandı! Son Durum
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Değerleri, çoğunlukla fiziki bir varlığın (ABD doları gibi) fiyatına endekslenmiş olan stablecoinlerin popülaritesi günden güne artış göstermektedir. Kripto para birimleri için bir veri kaynağı olan CoinGecko, stablecoinleri piyasa değerlerine göre sıralamaya devam ediyor. İşte güncel veriler…

Fiyat oynaklıklarının, Bitcoin ya da Ethereum gibi kripto para birimlerine kıyasla çok daha düşük olmasına bağlı olarak borsalarda değişim aracı olarak kullanılan stablecoinlerde güncel durum şöyle:

  • CoinGecko, stablecoinleri piyasa değerlerine göre sınıflandırırken bugünkü tablo da paylaşıldı.
  • Kripto sektörün en büyük stablecoin ihraççısı konumundaki Tether (USDT), piyasa değeri açısından zirvede yer alıyor.
  • İlk beş listesinde yer alan diğer stablecoinler arasında USDC, BUSD, DAI ve FRAX bulunuyor.

Tether (USDT) Piyasa Değeri ve İşlem Hacmiyle Zirvede

CoinGecko, en iyi stablecoinleri piyasa değerlerine göre sınıflandırmaya devam ediyor. Platformdan gelen son verilere göre, Tether (USDT) 66,014,252,885 dolarlık piyasa değeriyle zirvede.

Sayısız kripto para borsasında listelenmiş olan ve rezervlerinden borç verme uygulamasını durduracağını açıklayan Tether, haber yazımı itibarıyla 24 saatlik 34,205,241,128 dolar hacme sahip.

USDT İşlem Hacmi USDC’ye Kıyasla 10 Kat Fazla!

Listenin ikinci sırasında USD Coin (USDC) yer alıyor. USDC’nin piyasa değeri 45,157,357,085 dolar. Ayrıca 325 borsada listeleniyor ve 24 saatlik hacmi 3,260,166,563 dolar seviyesinde.

GCM Yatırım Banner

USDT’nin 24 saatlik hacminin, USDC’nin yaklaşık on katı olduğu söylenebilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CoinGecko

Binance’in stablecoini bu ikiliyi takip ederek listede üçüncü sırayı aldı.

Binance USD (BUSD) şu anda 18,817,736,006 dolarlık bir piyasa değerine sahip. BUSD, 130’dan fazla borsada listeleniyor ve 24 saatlik hacmi 9,252,590,804 dolar.

Listedenin dördüncüsü Ethereum ERC-20 standardında yaratılmış olan DAI. DAI’nin şu sıralar 5,163,429,759 dolarlık bir piyasa değeri var. Son 24 saat itibarıyla 315,858,055 dolar işlem hacmine sahip ve 197 borsada listeleniyor.

Piyasa değerine göre ilk beş stablecoinde son sırayı ise kısmen teminatla desteklenen FRAX almış durumda. FRAX’in piyasa değeri 1,023,019,483 dolar ve 24 saatlik işlem hacmi 10,812,520 dolar seviyesinde. CoinGecko verilerine göre FRAX 31 borsada işlem görüyor.

Terra Çöküşü Sonrası Stablecoinler Daha Yoğun İnceleme Altında

TerraUST depreminden bu yana, stablecoinler daha fazla inceleme altına alındı. Hatırlanacağı üzere Terra çöküşü kripto para piyasasını derinden sarsmış, piyasaya duyulan güven zedelenmiş ve kripto para birimleri büyük değer kaybı yaşamıştı.

Stablecoinler normalde dolar, pound ya da euro değerine sabitlenmektedir. Genellikle diğer kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında yapıları gereği çok daha az değişkenlik gösterirler.

Kripto pazarında artık yüzlerce stablecoin var ve kullanıcılar genellikle yüksek oynaklık ve piyasa hareketlerinin yoğun olduğu zamanlarda stablecoin’lere geçmeyi tercih etmektedir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.