Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Düzenleyicilerin Stablecoin Endişeleri Terra’nın Çöküşü ile Arttı

Terra ekosisteminin stablecoin’i olan UST çöküşü, düzenleyicileri bu varlıklara karşı daha endişeli hale getiriyor. Detaylar haberde...
Düzenleyicilerin Stablecoin Endişeleri Terra’nın Çöküşü ile Arttı
HABER GİRİŞ

Finansal düzenleyiciler, Terra’nın (LUNA) çöküşünden sonra stablecoin’ler hakkında giderek daha fazla endişeleniyorlar.

ABD doları ile bire bir sabitlenmesi gereken “algoritmik” bir stabilcoin olan TerraUSD, piyasa değeri olarak milyarlarca dolar kaybetti ve yatırımcıları mağdur etti.

UST olarak da bilinen kripto para birimi, arz ve talebi dengelemek ve fiyatları dengelemek için Luna ile birleştirilmiş karmaşık bir kod mekanizması ve ayrıca milyarlarca dolarlık Bitcoin kullanarak çalıştı.

Diğer yandan en büyük stablecoin olan Tether geçtiğimiz gün 1 doların altına hafif de olsa düşüş yaşadı. Bu durum sonrası Tether CTO’sundan açıklamalar gelmişti. UST’den farklı olarak, Tether’in rezervde tutulan yeterli varlıklarla desteklenmesi gerekiyor.

Yellen’den Düzenleme Çağrısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu hafta hem UST hem de Tether konusunu doğrudan ele aldı. Yellen bu varlıkların finansal istikrar için risk oluşturduğunu ve düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

İngiltere hükümetinden de Terra’nın çöküşü sonrası stablecoin’ler üzerinde daha fazla harekete geçmeye hazır olunduğu açıklaması geldi. Bir sözcü, “Hükümet, desteklenmeyen kripto varlıklarla aynı özellikleri paylaştıkları için belirli stabilcoinlerin ödeme amaçları için uygun olmadığı konusunda net” açıklamasında bulundu.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, bugün itibarıyla tüm stablecoin piyasası 160 milyar dolardan fazla değere sahip. Tether yaklaşık 80 milyar dolarlık piyasa değeriyle bu varlıklara öncülük ediyor.

Tether Endişe Yaratmıştı

Asıl korkunun Tether gibi büyük bir stablecoin ihraççısının bir banka denetimlerinden kaçmış olduğu belirtiliyor. Daha önce Tether, rezervlerinin tamamen dolardan oluştuğunu söylemişti.

New York başsavcısı ile 2019′da yapılan bir anlaşmanın ardından durumun öyle olmadığı anlaşılmıştı. Tether’in çok az nakit parası olduğu ve tanımsız ticari kağıtlara sahip olduğu belirtilmişti.

Tether şimdi sahip olduğu ticari kağıt seviyesini azalttığını ve elindeki ABD Hazine bonolarını artırdığını söylüyor. Derecelendirme kuruluşu Fitch, “Son gelişmelerin stabilcoinlerin düzenlenmesi çağrılarının artmasına yol açmasını bekliyoruz” notunu düştü.

Bugün halen belirli çevreler tarafından Tether’le ilgili rezervlerinin tamamen dolardan oluşmadığına dair iddialar ortaya atılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.