Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tether Söylentilerin Ortasında Rezervinden Borç Vermeyi Durduruyor

Kripto piyasası Tether odaklı söylentilere maruz kalırken, şirket buna yanıt olarak yeni bir adım atıyor. Ayrıntılar geliyor...
Tether Söylentilerin Ortasında Rezervinden Borç Vermeyi Durduruyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sektörün en büyük stablecoin ihraççısı olan Tether, kripto piyasasına olan inancı yeniden tesis etmenin kritik öneme sahip olduğunu belirterek, rezervlerinden borç verme uygulamasını durduracağını açıkladı. Stablecoin ihraççısı, söylentilere atıfta bulunarak, teminatlı kredilerle ilgili son ana akım medyada yer alan haberlerin asılsız olduğunu vurguladı.

Tether, kredilerin güçlü teminatlandıra sahip olduğunu ve son derece likit varlıklar tarafından kapsandığını yinelerken, firmanın bu kredileri 2023’te ortadan kaldıracağını bildirdi.

Şirket kredilerinin, teminat kullanarak müşterilere borç veren özel bankalara benzer şekilde çalıştığını açıkladı. Ancak, kısmi rezervlerle çalışan bankaların aksine Tether, kredilerinin yüzde 100’ün üzerinde tamamen desteklendiğini öne sürdü.

Karar bu ayın başında Wall Street Journal tarafından söylentiler içeren bir raporun ardından alındı. Raporda Tether’in kriz anında yeterli likit varlığa sahip olmadığı iddia edilmişti. WSJ, Tether’e yönelik ilk kez böyle bir rapor paylaşmıyor.

Daha önce de varlıkların yüzde 0,3’lük bir düşüşünde bile Tether’in iflas edileceği öne sürülmüştü. Tether’in kendi bağımsız denetim firmasına yaptırdığı incelemeye göre rezervlerinin yüzde 82’si, aşırı llikit varlıklarda tutuluyor.

GCM Yatırım Banner

Açıklamanın sonunda, “On yıla yakın bir süredir Tether hakkında sürekli olarak yanlış olan ana akım manşetlerine ve uydurulan hikayelere bakılmaksızın, Tether’in dayanıklılığını en belirsiz zamanlarda göstermeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın