Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasa Değeri En Yüksek Gıda Şirketlerinde Hisse Durumu

Mayıs ayında halka arz edilen Kayseri Şeker, bugün 34 milyar TL ile piyasa değeri en yüksek gıda şirketleri arasında ilk sırada yer alıyor.
Piyasa Değeri En Yüksek Gıda Şirketlerinde Hisse Durumu
HABER GİRİŞ

Ekonomi alanında atılan önemli adımlar ve radikal kararlar borsada yatırımcıların risk iştahını artırırken, rekorların ardı arkası kesilmiyor. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne rekorla başladıktan sonra 8.210 zirvesine ulaştı.

Sektör endekslerinden yüzde 4 artışla bankacılık, yüzde 3,9’la inşaat ve yüzde 4,6 ile madencilik yükselişi destekliyor.

Son günlerde atağa geçen gıda endeksi ise yüzde 2,3 artışla 8.909 puandan işlem görüyor. Gıda endeksi (XGIDA) haftalık bazda yüzde 11, aylık yüzde 28 ve yıllık yüzde 170 oranında yükseldi.

Endekse dahil hisselerden bugün en fazla kazandıran yüzde 8’den fazla artan Söke Un oldu.

Piyasa Değeri En Yükseklerde Başı Kayseri Şeker Çekiyor

Piyasa Değeri En Yükseklerde Başı Kayseri Şeker Çekiyor
Kaynak: Phillip Capital

Phillip Capital’ın 1 Eylül kapanış verilerini baz alarak yaptığı hesaplamaya göre piyasa değeri en yüksek ilk beş gıda şirketi sırasıyla Kayseri Şeker Fabrikası, Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş., Tukaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Göknur Gıda oldu.

GCM Yatırım Banner

Son dönemin halka arzları arasında yer alan Kayseri Şeker (KAYSE) 34 milyar TL ile piyasa değeri en yüksek gıda şirketi konumunda. Şirketin hisse senedi fiyatı, saat 13.47’de yüzde 1,25 artışla 48,72 liradan işlem görüyor. Son bir ayda yüzde 60’a yakın yükselen hissenin gördüğü en yüksek fiyat 56,4 lira oldu.

İkinci sırada yer alan Yayla Gıda (YYLGD) 25,4 milyar TL piyasa değerine sahip. Yüzde 1,1 yukarı yönde 23,54 liradan işlem gören hisseler haftalık bazda yüzde 13, aylık yüzde 51 oranında değer kazandı.

24,7 milyar TL piyasa değeri olan Ülker’de (ULKER) hisseler bugün tavanı test etti. An itibarıyla yüzde 9 artışla 72,75 liradan fiyatlanan şirket hissesi, gün içinde 73,45’e kadar çıktı. Haftalık bazda yüzde 22, aylık yüzde 69 oranında prim yaptı.

Listenin dördüncü sırasında yer alan Tukaş 16,3 milyar TL piyasa değerini elinde bulundururken, TUKAS kodlu hisse senediyle yatırımcısına bir haftada yüzde 17, bir ayda yüzde 18 kazanç sundu.

Piyasa değeri en yüksek gıda şirketleri arasında Göknur Gıda ise 10,2 milyar TL ile beşinci sırada yer alıyor. Borsada yakın zamanda kote olan şirketin GOKNR kodlu hissesi yüzde 2,2 yükselişle 29,78 liradan işlem görmekte. Haftalık bazda yüzde 7, aylık yüzde 48 oranında yükseliş gösterdi.

Bu veriler doğrultusunda, piyasa değeri yüksek gıda şirketleri arasında Ağustos ayında en fazla kazandıranın Ülker olduğunu söyleyebiliriz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın