Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasa Çöküşü ile 12 Binin Üzerinde Kripto Para Zombi Oldu!

Mükemmel sayılabilecek projeler bile aylarca süren piyasa durgunluğunda ayakta kalmaya çalışırken, büyük miktarda dijital token yok oluyor. Detaylar haberde;
Piyasa Çöküşü ile 12 Binin Üzerinde Kripto Para Zombi Oldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu yıl yaşanan kripto para piyasası durgunluğu bir sayı ile ifade edilmek istendiğinde düşüş sürecinde buharlaşan dijital varlık piyasa değeri miktarı olan 2 trilyon dolar ortaya koyuluyor. Ancak ayı piyasasının acımasız tarafını ortaya koyan bir veri daha var: 12.100

Veri sağlayıcısı Nomics, bu yıl içinde ticareti etkin bir şekilde durmuş olan kripto tokenlarının sayısını 12.100 olarak duyurdu.

Kripto Piyasasının Zombileri Çoğalıyor!

Bu kripto tokenların çoğunun teknik anlamda ölü olmadığı ancak bir canlanma göstermediği de belirtiliyor. Dolayısıyla bu topluluk bir nevi “zombiler” olarak nitelendiriliyor.

Çoğu blok zinciri projesi, genellikle kullanıcıyı ödüllendiren; geliştiricileri, çalışmaları için tazmin edip onları dahil olmaya teşvik eden dijital paralar etrafında inşa edilmiştir. Geçen yılki fiyat artışı sırasında, binlerce kripto girişimi bu projeleri desteklemek için yeni tokenlar piyasa sürdü. Yükseliş hissi, pazarın bunların büyük çoğunluğunu emmesi ve yine de fiyatları yükseltmesi için yeterli talep olduğu anlamına geliyordu.

Projelerin Çöküşünün Bazı Nedenleri

Ancak her şey yıl bu değişti. Makroekonomik koşullar, yatırımcıları riskli varlıklardan uzaklaştırırken, token fiyatları düşüş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Terra blok zincirinin patlaması ve ayrıca hedge fonu Three Arrows Capital ve Celsius Network gibi kripto firmalarının çöküşü, insanları daha fazla satmaya teşvik etti. Risk sermayesi finansmanının da soğumasına neden oldu.

Bitcoin ve Ethereum gibi en büyük kripto para birimleri, destek bulmadan önce büyük düşüşler yaşadı.

Nomics, bu ortamın sonuçlarını yansıtacak şekilde kripto para faaliyetlerinin bir analizini derledi ve bu yıl 12.100’den fazla tokenin bir aydır işlem görmeyen tokenler olarak tanımlanan “zombiler” haline geldiğini ortaya koydu.

Araştırmacı ekip ayrıca, bu rakamın önceki tüm yılların toplamından iki kat daha fazla olduğunun altını çizdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Nomics

CryptoCompare’de araştırma analisti olan Jacob Joseph konuya dair verdiği bir röportajda şu ifadeleri kullandı:

“2021 boğa piyasası sırasında yeni ve mevcut projeler için bol miktarda para, ilgi ve likidite vardı. Ancak, devam eden ayı piyasasında, fayda sağlayan iyi projeler bile sermaye ve finansmana erişimlerini kaybederken faaliyetlerini sürdürmekte zorlanıyor.”

Çöküşten Etkilenen Projeler Hangileri?

Nomics’in kurucularından Nick Gauthier’e göre, çöküşten etkilenen projelerin kapsamını veya ciddiyetini bilmek zor, ancak bunların çoğu büyük olasılıkla meme tabanlı projeler, kısa vadeli kaldıraçlı varlıklar veya eğlence için yapılan küçük kişisel projelerden oluşuyor.

Blockchain oyunları üzerinde çalıştığı iddia edilen BoomSpace adlı bir proje gibi birçoğunun artık işleyen bir internet sitesi değil, yalnızca birkaç aydır güncellenmemiş bir Twitter hesabı bulunuyor. Ay keşfi ile ilgili bir oyun için yaratılmış token olan Elonmoon, CoinMarketCap kullanıcıları için bir uyarıya sahip: “Bazı sahiplerin tokenlarını satamadığına dair birden fazla rapor aldık. Lütfen dikkatli olun ve kendi durum tespitinizi yapın!”

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter

“Aktif kripto paralar arasında bile ticaret zayıf olabilir” diyen Gauthier, Nomics’in izlediği 64.400’den fazla varlıktan sadece 13.800’ünün geçen hafta son 24 saatlik dönemde işlem hacmine sahip olduğunu söyledi.

Ve henüz tam olarak zombi olmayan ama neredeyse zombi kıvamında olan sayısız kripto para olduğunu ifade etti. Bir sentin küçük bir kısmıyla ticaret yapmanın – Terra Classic buna bir örnek – belki de macerayı sevenlere kazanç şansı bile sunduğunu belirtti.

Birçok proje, çöküş sırasında kendi paralarını rezerv olarak tutarken; mevcut ortam, girişimlerin daha temkinli bir yaklaşım sergilediğini gösteriyor. Ayrıca Ethereum gibi daha geniş çapta işlem gören değerli kripto paraları ya da nakit parayı yedek olarak tuttuklarını ortaya koyuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.