Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pimco, FED’in Faizde İzleyeceği Yola Karşı Yatırımcıları Uyardı

Pimco’dan Daniel Ivascyn, yatırımcıların, FED’in faizde yolun sonuna geldiğini düşünmelerinin tehlikeli olacağını söyledi. Detaylar geliyor...
Pimco, FED’in Faizde İzleyeceği Yola Karşı Yatırımcıları Uyardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Federal Rezerv’in son yılların en agresif faiz artırım döngüsüne başlamasından on altı ay sonra, piyasalarda merkez bankasının bu süreci bitirebileceğine dair beklenti hakim. Pacific Investment’tan Daniel Ivascyn, yatırımcıların bunun kesin bir şey olmadığını hatırlamalarının akıllıca olacağını söylüyor.

Ivascyn, merkez bankasının sıkılaştırma kampanyasının sonuna yaklaştığına dair daha geniş fikir birliğine karşı çıkan biri olmamakla beraber, enflasyon verilerinin bunu desteklemesi durumunda FED’in Eylül ayında faiz oranlarını tekrar artırabileceğini söyledi.

Eylül ayındaki toplantıda faizler sabit bırakılsa bile, daha sonraki toplantılarda artış riski olduğuna dikkat çeken Ivascyn, konut piyasasındaki veriler ve ipotek oranlarındaki artış etkisiyle, yükselen emlak fiyatlarının enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturabileceğini ifade etti.

Pimco yöneticisi Ivascyn açıklamasında, “Enflasyonun sabit kalması ve merkez bankası hedeflerinin üzerinde kalması ihtimali var. Eğer FED durursa ve bu yıl tekrar gitmezlerse, işlerinin bittiğini düşünmek tehlikeli olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ivascyn pandemi sırasında çok sayıda hanehalkı ve işletme borçlandığı için FED’in hamlelerinin etkisinin köreldiğini söyledi. Düşük oranların, ev sahiplerine satış yapmak için çok az teşvik verdiğini ve fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturan bir kıtlığa katkıda bulunduğun sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Finans piyasaları uzun süredir FED’in para politikasındaki sıkılaştırmaya son verme sinyali vermesini bekliyor. Bu haftaki toplantıda 25 baz puanlık faiz artırım kararı alındı. FED Başkanı Jerome Powell, politika yapıcıların Eylül ayındaki bir sonraki toplantısında faiz oranlarını artırmayabileceklerini söyledi.

Bunun önümüzdeki iki ay boyunca açıklanacak ekonomik raporlara bağlı olacağını söyledi ve enflasyonda ümit verici bir yavaşlamaya işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın