Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Joe Biden: Enflasyon Önemli Ölçüde Düşmüş Durumda

ABD ikinci çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren Joe Biden, enflasyonun önemli ölçüde düşüş gösterdiğinin altını çizdi. Detaylar haberde;
Joe Biden: Enflasyon Önemli Ölçüde Düşmüş Durumda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden, yılın ikinci çeyreğine dair gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini değerlendirdi. Biden, ülke ekonomisinin büyüme performansını överken, enflasyonun önemli ölçüde düşüş gösterdiğine dikkat çekti.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından duyurulan ikinci çeyrek büyüme rakamlarına dair yazılı bir açıklama yapan ABD Başkanı, mevcut büyümenin, G7 ülkeleri arasında pandemiden sonra en güçlü toparlanma ve en düşük enflasyona dayandığını ifade etti.

Biden’den Ekonomik Büyüme Yorumları

Yüksek faiz ortamı ve durgunluk korkularının ortasında ülke ekonomisindeki büyümeye dikkat çeken Biden, aileler için maliyetleri düşürdüklerini belirtti.

GSYİH verilerinin, Nisan-Haziran dönemi için yıllık yüzde 2,4 oranında artış gösterdiğini ve enflasyonun önemli ölçüde düşüş gösterdiğini sözlerine ekledi.

Bugün açıklanan rakamlar, yüzde 2’lik piyasa beklentisinin üzerinde çıkmıştı. Ayrıca GSYİH ilk çeyrekte yüzde 2 artış kaydetmişti.

GCM Yatırım Banner

Pandemiden Sonra En Güçlü Toparlanma Vurgusu

Özel sektör yatırımlarının güçlü olduğunu ve imalat tesislerine yapılan yatırımların büyümeye son yıllardaki en fazla katkıyı yaptığını vurguladı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @WhiteHouse

Ekonominin sürmekte olan büyümesinin G7 ülkeleri arasında pandemiden sonra en güçlü toparlanma ve en düşük enflasyona işaret ettiğini söyleyen Biden, bu ilerlemenin tesadüfi olmadığını ifade etti.

Başkan Biden, işsizlik oranının rekor düşük seviyelere yakın seyrettiğine, enflasyonun üçte iki oranında düştüğüne ve reel ücretlerin pandemi öncesine göre daha yüksek olduğuna da dikkati çekti.

Açıklamasının devamında, “Ekonomik planım işe yarıyor ve daha yeni başlıyoruz” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.