Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pfizer Covid Ürün Satışlarındaki Düşüş ile Tahminleri Kaçırdı

Dünyanın önde gelen ilaç şirketi Pfizer, yılın ikinci çeyreğinde, Covid ürünlerinin satışının azalması ile beklenti altı gelir bildirdi.
Pfizer Covid Ürün Satışlarındaki Düşüş ile Tahminleri Kaçırdı
Yorum

ABD merkezli ilaç devi Pfizer ikinci çeyrek düzeltilmiş kazançlarını bildirdi. Şirket ovid ürün satışları düştükçe tahminlerin altında kalan gelir bildirdi. Pfizer’ın ikinci çeyrek satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54 düşüşle 12.73 milyar olarak gerçekleşti.

Şirketin Covid ilaç satışları hariç tutulduğunda, gelir operasyonel olarak yüzde 5 arttı ve ürünler birlikte, çeyrek için 1,6 milyar dolar gelir elde etti. Pfizer, 2.33 milyar dolar net gelir elde ederken, bu bir yıl önce aynı dönemdeki 9.91 milyar dolardan düşüşü temsil ediyor. Belirli kalemler hariç, şirketin hisse başına karı bu çeyrekte 67 sent oldu.

New York merkezli şirket 2023 satış tahminini 70 milyar dolardan 67 milyar dolara indirdi. Pfizer’in hisseleri bu yıl yaklaşık yüzde 30 düştü ve şirketin piyasa değeri 203 milyar dolara geriledi.

Şirket ve Moderna gibi rakip ilaç üreticileri, dünya pandemiden çıktıkça ve virüse karşı korunmaya yardımcı olan aşılara daha az güvenirken, bu yıl Covid ürün satışlarında keskin bir düşüş gördü.

İlaç devi bu yılın başında Covid ilaç satışlarında düşüş beklediğini açıklamıştı. Pfizer, şirketin yeni büyüme alanlarına dönmesine yardımcı olmak için umutlarını birleşmelere ve satın almalara bağlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu