Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pfizer COVID İlacı Satışlarında 2023’te Düşüş Bekliyor

ABD’li ilaç devi Pfizer, 2023 yılında COVID için sunulan ilaç satışlarının zayıflamasını bekliyor. Ayrıntılar haberde…
Pfizer COVID İlacı Satışlarında 2023’te Düşüş Bekliyor
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden Pfizer, 2023’te COVID-19 aşısı ve haplarının satışlarında beklenenden daha sert bir düşüş olacağını tahmin ediyor. Son dönemde hükümetler ilaç siparişlerini azaltırken yatırımcıların ürünlere olan talep ile ilgili endişeleri arttı.

Şirketin hisseleri açılış öncesi vadeli işlemlerde yüzde 2,8 düşerek 42 dolara geriledi. Hisse senedi bu ay yüzde 15’e yakın düşüş kaydetti. Tahmin, Pfizer’in bu yıl en çok satan ürünlerinin gelecekteki satışları konusunda bir miktar belirsizlik yaratıyor. Bu ürünlerin, hükümetin COVID aşıları ve tedavilerine yaptığı harcamalar düştükçe baskı altına girmesi bekleniyor.

ABD’li ilaç üreticisi, 2023 için aşı satışlarından 13,5 milyar dolar gelir beklediğini bildirdi. Analistlerin tahmini 14,39 milyar dolar seviyesindeydi. Antiviral hap olan Paxlovid satışlarından da 8 milyar dolar gelir bekleniyor. Buradaki analist tahmini 10,33 milyar dolardı.

2022’de Rekor Kırılmıştı

Bu, 2022’de aşı için 37,81 milyar dolarlık ve Paxlovid için 18,93 milyar dolarlık satışla karşılaştırıldı. Şirket tarihinde bir ilk yaşanmış ve 2022’de gelirler 100 milyar doları aşmıştı.

İlaç üreticisi, aşısını Amerika Birleşik Devletleri ve diğer bölgelerdeki özel pazar aracılığıyla, bitmek üzere olan orijinal aşılar için devlet destekli aşılama kampanyaları olarak sunmayı umuyor.

GCM Yatırım Banner

Pfizer İcra Kurulu Başkanı Albert Bourla, tahminin en çok satan iki Pfizer ürününün satışı için bir geçiş yılını yansıttığını söyledi. Şirket, özel bir pazara geçerken bu yıl içinde COVID-19 aşısının fiyatını dört kata kadar artırmayı planlıyor.

İlaç üreticisi, aşı satışından elde ettiği karı Alman ortağı BioNTech ile paylaşıyor. Analistler ve yatırımcılar, ilacın Mart ayı sonuna kadar yalnızca ülkenin geniş sağlık sigortası planı tarafından karşılandığı Paxlovid’e yönelik Çin talebi konusunda netlik arayışında.

Pfizer, mevcut 2023 satış tahmininin 1 Nisan’dan sonra Çin’den herhangi bir gelir varsaymadığını söyledi. Bourla, şirketin bundan sonra özel pazarda Paxlovid’i sunmayı beklediğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.