Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrole İsrail-Hamas Krizi Dopingi: Haftalık Artış Hızlandı

Orta Doğu’da her geçen gün daha da artan tansiyon, petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareket etmesine neden oldu. Fiyatların hassas kalmaya devam edeceği düşünülüyor.
Petrole İsrail-Hamas Krizi Dopingi: Haftalık Artış Hızlandı
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, İsrail ve Hamas saldırısıyla başlayan ve bölgesel olarak sınırlı kalacağı düşünülen krizle sarsıldı. Fakat süreçte Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkelerin de aktif rol almasıyla tansiyon daha yükseldi. Gelişmeler emtia fiyatları üzerindeki etkisini hissettirdi ve Brent petrolün varil fiyatı 93 doların üstüne çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, Irak ve Suriye’de drone saldırılarının arttığının görüldüğünü belirtti ve Yemen’deki Husi isyancıları tarafından İsrail’e ateşlenen seyir füzelerinin önüne geçildiğini bildirdi. Uzmanların büyük bölümü, İsrail’in Gazze’ye karşı ciddi bir kara harekatı başlatacağını düşünüyor.

Petrole İsrail-Hamas Krizi Dopingi: Haftalık Artış HızlandıKaynak: Paratic Piyasalar

Petrol açısından oldukça zengin olan Orta Doğu’da gerilimin ve korkunun artması petrol fiyatlarını hareketlendirdi. Brent petrol, haber yazım itibarıyla günlük yüzde 1 artışla 93,3 dolara kadar yükseldi. Ham petrol ise 89,5 dolar düzeyine çıktı.

Uzmanlar, bölgenin dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini sağlamasından dolayı başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarındaki hareketliliğin jeopolitik gelişmelere bağlı olarak devam etmesini beklemenin yanlış olmayacağını ifade ediyor.

GCM Yatırım Banner

Vanda Insights danışmanlık kurucusu Vandana Hari, Orta Doğu’da yaşanan gelişmelere dikkat çekerek Ham petroldeki risk priminin yenide yükseldiğini, bölgedeki gerilim yüksek olduğu sürece ham petrolün daha fazla artışa karşı hassas olmayı sürdüreceğini söyledi.

Ham petrol fiyatları, tansiyon dolu haftada gelen stok haberleriyle desteklendi. Veriler, Cushing, Oklahoma’daki önemli merkezdeki ticari stokların son 9 yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi. ABD Enerji Bakanlığı, stratejik petrol rezervi için 6 milyon varile kadar petrol satın almayı planladığını açıkladı.

OMFIF düşünce kuruluşu için yazan ekonomist Meghnad Desai, dün yaptığı açıklamada Mısır ve Suriye’nin yanı sıra Arap devletlerinin de dahil olduğu ciddi bir krizde petrol fiyatının varil başına 150 dolara kadar çıkabileceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.