Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrole Çin Desteği! Fiyatlar Tırmanışa Geçti

Çin 8 Ocak itibarıyla sınırlarını açtı. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısında uçuşların başlaması petrol fiyatlarında doping etkisi yarattı.
Petrole Çin Desteği! Fiyatlar Tırmanışa Geçti
HABER GİRİŞ

3 yıldır dünyaya fiilen kapalı olan Çin, dün itibarıyla sınırlarını açtı. Covid kısıtlamalarının gevşetilmesi kapsamında alınan kararlar ile artık Çin’e seyahatler mümkün olacak. Pekin hükümeti sadece seyahatten 48 saat önce negatif test zorunluluğu istiyor.

Sınırların dünyaya açılması ve gelen yolculara karantina zorunluluğunun kaldırılmasıyla birlikte bugün ilk uluslararası uçuşlar gerçekleşti.

1,4 milyar nüfusa sahip ülkede vakaların artmasına rağmen alınan bu karar tüm dünyayı endişeye soksa da petrol piyasası pozitif etkilendi.

Petrol fiyatları seyahatlerin, dolayısıyla akaryakıt talebinin artacağı beklentisiyle sert yükseldi.
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Geçen yıldan bu yana konuşulmaya başlanan küresel resesyon, son günlerde iyice ele alınır oldu. Birçok ülke ekonomisinde yavaşlama olsa da bunun küresel bir resesyon olarak hissedilecek olacağına dair kaygılar, petrol fiyatlarını baskılamıştı.

Fakat Çin’in aldığı son karar piyasa için adeta can suyu oldu. Amerikan ham petrolünde günlük artış yüzde 3,5’e, Brent petrolde yüzde 3’ü buldu.

GCM Yatırım Banner

Saat 16.40 sularında Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili yüzde 3,25 artışla 76,14 dolardan işlem görüyor. Geçen haftayı 73,77 seviyesinden tamamladı. Yeni haftaya pozitif başlayarak 76,58 dolara kadar yükseldi. Ancak yine de haftalık bazda yüzde 5’in üzerinde negatif bölgede hareket ediyor.

Aynı dakikalarda yüzde 3 artışla 80,56 dolardan işlem gören Brent petrol, gün içinde 78,29 – 81,08 arasında hareket etti.

Çin’in uçuşlara yeniden başlaması petrol fiyatlarını desteklese de artan vakaların ekonomik aktiviteyi azaltacağı endişesi fiyatları baskı altında tutacak. Bu beklentiler doğrultusunda Brent petrolde 77,24 – 78,97 destek seviyeleri, 81,73 – 82,82 direnç seviyeleri olarak takip edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın