Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petroldeki Sert Düşüş Benzin ve Motorinde Yeni İndirim Getirdi

Petrol fiyatlarında kayıpların sürmesi akaryakıt ürünlerine olumlu yansımaya devam ediyor. Benzin ve motorin için yeni indirim beklentisi olduğu belirtildi.
Petroldeki Sert Düşüş Benzin ve Motorinde Yeni İndirim Getirdi
HABER GİRİŞ

Dünya gündeminde Batılı ülkeler ile Rusya arasında yaşanan gerilimin gölgesinde petrol fiyatları düşmeye devam diyor. Bu durum benzin ve motorinde büyük bir indirimi beraberinde getiriyor. Her iki akaryakıt ürününde indirim beklentisi olduğu paylaşıldı.

Sektör temsilcilerinden edinilen bilgiye göre bu geceden geçerli olmak üzere motorinde 1 lira 89 kuruş, benzinde 2 lira 13 kuruş indirim beklendiği kaydedildi. Halihazırda İstanbul’da motorinin litre fiyatı 22,97 lira, benzin ise 20,18 lira seviyesinde.

Yapılacak yeni indirimler ile motorinin litresi 21,08 liraya, benzinin litresi ise 18,05 liraya gerilemiş olacak. İndirim beklentisi petrol fiyatlarındaki sert düşüşün ardından geldi. Federal Rezerv’in faiz artırımları, resesyon endişesi ve Rusya’ya yönelik Avrupa Birliği yaptırımları, petrol fiyatlarında baskıyı artırdı.

Brent petrol 80 doların altına sarktı ve yılın en düşük seviyesine gerilemiş oldu. Ham petrolün litre fiyatı ise 74 dolara düşmüş durumda. Batılı ülkeler Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamasını bu hafta itibarıyla yürürlüğe koydu.

Rusya ise alınan yaptırım kararına yanıt vermeye hazırlanıyor. Kremlin bunun nasıl olacağına dair analiz yapıldığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkeler tarafından yapılan toplantıda, Ekim ayında alınan karar sonrası bir değişiklik yapılmadı. Bu da 2 milyon varillik üretim kesintisinin devam edileceği anlamına geliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.