Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrolde Haftalık Kayıp Büyük: Mart’tan Bu Yana En Sert Düşüş

Petrol fiyatları önceki haftalardaki yükselişine karşın, bu hafta büyük kayıp yaşadı. Son veriler haberde…
Petrolde Haftalık Kayıp Büyük: Mart’tan Bu Yana En Sert Düşüş
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatları Eylül ayının başından itibaren güçlü bir yükseliş trendine girmiş ve brent petrolde varil fiyatı 100 dolar seviyesine yaklaşmıştı. Bu hafta ise yükselişin önemli oranda silindiği bir düşüş yaşandı.

Brent petrol haftalık bazda yüzde 10’a yakın düştü ve 84 dolar seviyesine geriledi. Ham petrol tarafından da haftalık kayıp benzer oranda oldu ve an itibarıyla varil fiyatı 82 dolar seviyesinde bulunuyor. Böylece Mart ayından bu yana en büyük haftalık düşüş görülüyor.

Petrol haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Fiyatlardaki düşüş ABD’deki benzin tüketimine ilişkin zayıf veriler ve motor yakıtı stoklarındaki artışın ortasında gerçekleşti. Barclays tarafından yapılan değerlendirmede, “Petrol fiyatlarındaki son düzeltme çok hızlı oldu ve bizim görüşümüze göre büyük ölçüde yersizdi.” ifadeleri yer aldı.

İngiliz bankası, haftalık talep tahminlerine çok fazla dikkat edildiğini belirterek, diğer ABD verilerinin ekonominin güçlü olduğunu gösterdiğini ekledi.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın Temmuz ayında günde 1 milyon varillik üretim kesintisini yıl sonuna kadar uzatmasıyla önceki haftalarda toparlanmıştı. Rusya da aynı dönemde ihracatı günde 300.000 varil azaltmak için harekete geçti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.