Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrolde Biden Etkisi: Kayıp Yüzde 5’i Geçti

Petrol fiyatları küresel resesyon endişesi ve ABD Başkanı Biden’ın benzin fiyatlarını düşürme çabasıyla sert gerileme gösterdi.
Petrolde Biden Etkisi: Kayıp Yüzde 5’i Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları haftanın üçünü işlem gününde sert geriledi. Varil başına ortalama yüzde 5 oranında düşüş yaşanırken, ham petrol 103 dolara kadar indi. Düşüşün ana etkisi ise ABD Başkanı Joe Biden’ın sert yükselen yakıt fiyatlarını düşürmek amacıyla attığı adım oldu.

Bunun yanında yüksek enflasyon, parasal sıkılaşma adımları, ekonomilerde yavaşlama ve resesyon endişeleri ile Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan arz sorunu da petrol fiyatlarını baskılayan önemli unsurlar olarak sıralanıyor.

ABD Türü Ham Petrol 103 Dolara Geriledi

ABD Türü Ham Petrol 103 Dolara Geriledi
Kaynak: Paratic Piyasalar

Son kapanışını 109 dolar üzerinden yapan ham petrol, uluslararası piyasalarda düşüşünü devam ettirerek 103,25 dolara kadar indi. TSİ 11.05’te yüzde 5,01 düşüşle 104,05 dolardan işlem görüyor.

Son 24 saat içinde gösterdiği negatif performansın ardından haftalık kaybı yüzde 10,80, aylık yüzde 6,63 oranına çıktı. Yıllık kazancı ise yüzde 41’e geriledi.

Güncel değişimlerin ardından destek seviyesi 100 doların altına indi. Ham petrolde 99,69 – 102,00 arası destek, 108,45 – 112,32 arası direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.
Gün içinde 108 dolara kadar gerileyen Brent petrol, şu dakikalarda yüzde 4,21 değer kaybıyla 110,68 dolardan işlem görüyor. Seans içi hareket aralığı 108,75 – 115,64 şeklinde gerçekleşti.

Dönemsel değişimlerine bakıldığında; son bir hafta içinde yüzde 8,50, bir ayda yüzde 3,40 oranında gerilediğini, bir yılda ise yüzde 46,42 oranında yükseldiğini görmekteyiz.

Analistler, fiyatlarda ABD Başkanı Biden’ın etkisine dikkat çekiyor. Kaynakların aktardığı bilgiye göre Biden bugün, benzinde geçici bir vergi muafiyeti sağlanması çağrısı yapacak.

Rusya-Ukrayna savaşının arz sorunu yaratması nedeniyle, akaryakıt fiyatları son haftalarda tüm dünyada yükseldi. Biden’ın hamlesi ABD’de benzinin fiyatının rekor seviyelere çıkmasının ardından geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu