Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Piyasasında Resesyon Endişesinin Etkisi Sürüyor

Küresel ekonomide resesyon endişesinin getirdiği talep bozulması petrol piyasasında kaygıları sürdürürken, fiyatlar Şubat’tan bu yana en düşük seviyede.
Petrol Piyasasında Resesyon Endişesinin Etkisi Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol fiyatları küresel ekonomiye dair durgunluk beklentisinin yarattığı taleple, zayıf görünümünü sürdürüyor. Cuma günü 89 dolardan kapanış yapan ABD West Texas Intermediate ham petrolü, 87 dolara inerek aylık kaybını yüzde 15’e yükseltti.

TSİ 07.10 sularında 89,38 dolardan işlem gören ham petrol haftalık yüzde 5’in üzerinde kayıpla hareket ediyor.

Gün içinde kaydettiği en düşük seviye 87,88, en yüksek 89,64 dolar oldu. Şubat ayından bu yana en düşük seviyelere inen Batı Teksas türü ham petrolde teknik olarak 87,44-88,39 destekleri ile 89,77-90,23 dirençleri izlenecek.

Brent Petrolün Varili 95 Dolara İndi

Brent Petrolün Varili 95 Dolara İndi
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yüzde 0,50 değer kaybıyla 98,21 dolardan işlem gören Brent petrol, haftalık bazda yüzde 6, aylık yüzde 11 oranında düşüş gösterdi. Son haftalarda kaydettiği zayıf performansın ardından, yıllık kazancı yüzde 37’ye indi.

Küresel ekonomi için resesyon endişelerinin talep görünümüne zarar vermesi ve Çin’de ham petrol ithalatının azalmasının fiyatların düşmesinde ana unsur olduğuna dikkat çekiliyor.

GCM Yatırım Banner

Brent petrol geçen hafta, Nisan 2020’den bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de, Haziran ayında son dört yılın en düşük ithalatı yapıldı. Söz konusu durumun artan Covid vakaları nedeniyle devam eden karantina uygulamalarından kaynaklandığı belirtildi.

ANZ bankası, sıfır Covid politikası nedeniyle Çin için 2022 petrol talebi tahmini 300 bin, 2023 tahmini 500 bin varil aşağı yönde revize etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.