Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Üretim Kesintisi Beklentisiyle Yükseliyor

Suudi Arabistan’ın, petrol fiyatlarının düşmeye devam etmesi durumunda OPEC’in üretimi artırabileceğine dair sözleri, piyasada hareketlilik yarattı.
Petrol Fiyatları Üretim Kesintisi Beklentisiyle Yükseliyor
HABER GİRİŞ

Petrol piyasasında haftanın ikinci işlem gününde hareketlilik hızlandı. Yatırımcılar arz kısıntısı olabileceğine dair haberleri değerlendirirken, fiyatlar yüzde 2’ye yakın yükseldi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman’ın vadeli petrol menkul kıymetleri ve fiziki piyasa arasındaki dengesizliğe dikkat çeken sözleri ve devamında yaptığı yorum yükselişi destekleyen ana unsur oldu.

Selman, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC), Eylül ayında yapacağı toplantıda üretimi azaltma kararı alabileceğini belirtti.

OPEC’in fiyatları desteklemek için üretimi azaltabileceğine dair oluşan beklentinin yanında, İran ve ABD arasındaki nükleer anlaşmayla ilgili belirsizlik de fiyatları destekleyen diğer unsurlar olarak sıralandı.

Ham Petrolün Varili 92 Dolara Dayandı

Ham Petrolün Varili 92 Dolara Dayandı
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD West Texas Intermediate ham petrolü, TSİ 12.00 sularında yüzde 1,73 artışla 91,89 dolardan işlem görüyor. Son kapanışını 90 dolar üzerinden yapan petrol, haftalık kazancını yüzde 5’e yaklaştırdı.

98,21 dolardan işlem gören Brent petrol ise daha sınırlı bir günlük artışın ardından, haftalık artış oranını yüzde 3’ün üzerine çıkardı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Ham Petrol Günü Nasıl Kapatır?

Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle Mart ayında 130 doların üzerine çıkan ham petrol, tüm dünyada artan enflasyon ve ekonomilerdeki yavaşlama ile zayıf bir performans gösterdi.

Ancak son dönemde arz-talep dengesizliği nedeniyle fiyatlarda bir istikrarsızlık meydana geldi. Covid karantinalarının kaldırılıp seyahat sezonunun başlaması, Rus petrolünün piyasalardan çekilmesi, bir yandan da Suudi Arabistan’ın üretimi duruma göre artırıp-azaltabileceklerine dair sözleri fiyatların bir ileri iki geri gitmesine yol açtı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.