Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Fiyatları Çin’deki Kötü Gidişat Nedeniyle Düşüyor

Dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin’de ekonominin zayıf gitmesi petrolde talep endişesini artırırken, fiyatlardaki düşüş devam ediyor.
Petrol Fiyatları Çin’deki Kötü Gidişat Nedeniyle Düşüyor
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar her ne kadar ABD tarafından gelen veri akışını yakından izlese de dünyanın en büyük ikinci ekonomisini temsil eden Çin’deki gidişat da çok önemli. Özellikle emtialar üzerinde etkisini gösteren Çin ekonomisine dair temel veriler, diğer birçok alanı da etkiliyor.

Çin, kalabalık nüfusu nedeniyle birçok konuda dünyanın en büyük ithalatçısı konumunda. Covid sonrası toparlanamayan ekonomisi için beklentiler sürekli aşağı çekiliyor.

Citigroup, Çin’in 2023 büyüme tahminini yüzde 5’ten yüzde 4,7’ye UBS yüzde 5,2’den yüzde 4,8’e, JPMorgan yüzde 6i4’ten yüzde 4,8 ve Morgan Stanley yüzde 5’ten yüzde 4,7’ye düşürdü.

Çin Merkez Bankası, ekonominin temel ayaklarından olan emlak sektöründe yaşanan krizin de etkisiyle ekonomiyi daha fazla destek için adımlar almaya devam ederken, bunlar arasında bir yıllık ana kredi faiz oranını düşürmek de yer alıyor.

Çin’deki Durumun Küresele Yayılacağı Endişesi Petrolde Talep Bakısı Yarattı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Üç yıldır pandemiyle uğraşan Çin ekonomisi, kısıtlamaların kaldırılmasının ardından bir türlü toparlanamazken, buradaki durumun küresel ekonomide domino etkisi yaratma riskine dikkat çekiliyor.

GCM Yatırım Banner

Dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin’deki zayıf talep petrol fiyatları üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. ABD ham petrolü, son bir haftada yüzde 4, Brent petrol yüzde 3’e yakın azaldı.

ABD ham petrolü, Pazartesi günkü işlemlerde yüzde 0,7 oranında düşerek, 80 dolar civarında seyretti. Kapanışı bu sınırdan yaparken, Salı günü 79,92 dolara indi. Bu sabah saat 08.20 itibarıyla yüzde 0,20 düşüşle 79,94 dolardan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda yüzde 0,15 ekside 84,07 dolarda seyreden Brent petrol, Asya açılışından bu yana 84,01 – 84,62 arasında hareket etti.

Uzmanlar talep görünümüne daha fazla gölge düşmesiyle fiyatlardaki aşağı yönlü seyrin artacağını düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.