Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Faiz ve Talep Endişeleri ile Haftalık Kaybını Yüzde 3’e Taşıdı

Petrol fiyatları merkez bankalarından gelen oran artışları ve talebin azalacağı endişesiyle düşüyor. Detaylar geliyor…
Petrol Faiz ve Talep Endişeleri ile Haftalık Kaybını Yüzde 3’e Taşıdı
HABER GİRİŞ

Petrol, haftanın son işlem gününde düşüşünü sürdürürken, İngiltere’deki faiz artırımının, düşen ABD ham petrol stokları ve diğer daralan arz belirtilerine ağır basan ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri artırmasıyla haftalık kaybına yöneliyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını beklenenden yarım puan daha fazla artırmasının ardından Norveç ve İsviçre’deki merkez bankaları da faiz oranlarını artırdı. Ham petrol haftalık bazda yüzde 3’ün üzerinde kayıpla 68 dolar seviyesinden işlem görüyor. Brent petrol ise 73 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

Ham petrol fiyat grafiği

Petrol komisyoncusu PVM’den Tamas Varga, merkez bankalarının eylemlerinden sonra endişenin gözle görülür şekilde arttığını belirterek, “Durgunluk korkularının neden olduğu güçlenen ekonomik ters rüzgarlar nedeniyle, yalnızca göze çarpan stok tükenmesi, şu anda uğursuz olan görünümde uzun süreli bir değişikliğin habercisi olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha yüksek faiz oranları, işletmeler ve tüketiciler için borçlanma maliyetlerini artırır, bu da ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir ve yılın geri kalanında petrol talebi görünümünü gölgeleyebilir.

GCM Yatırım Banner

ABD’de daha fazla faiz artırımı beklentisi bu ters rüzgarlara eklendi. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, bu hafta yıl sonuna kadar her biri 25 baz puanlık iki faiz artırımının oldukça iyi bir tahmin olduğunu söyledi.

Küresel merkez bankalarının şahin yorumlarından da destek alan dolardaki yükseliş petrolün baskılanmasında rol oynuyor. Güçlü bir dolar, petrolü diğer döviz sahipleri için daha pahalı hale getirirken, talebi vurabilir ve yatırımcılar arasında daha yüksek riskten kaçınma göstergesi olabilir.

Durgunluk ve talep endişeleri, arz yönlü daralma belirtilerine ağır bastı. Bu haftaki ABD envanter raporu, ham petrol stoklarının 3,8 milyon varillik düşüş kaydettiğini gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.