Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell: 2023 için 1 veya 2 Faiz Artışını Daha Değerlendiriyoruz

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, istihdam üzerindeki olası etkiye rağmen daha fazla faiz artışına ihtiyaç duyulduğunu savundu. Detaylar haberde;
Powell: 2023 için 1 veya 2 Faiz Artışını Daha Değerlendiriyoruz
HABER GİRİŞ

ABD Kongresi’ndeki duruşmaların ikinci gününü açan ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadele ve faiz artırımlarına dair yeni mesajlar verdi. Konuşmasında, daha fazla faiz artışına ihtiyaç duyulduğunu savundu.

Powell, dünkü açıklamalarının ardından piyasaların yine gözünün çevrildiği konuşmasında, istihdam üzerindeki olası etkiye rağmen hala daha fazla faiz artışına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Powell’dan Yeni Faiz Artışlarına Açık Kapı

ABD ekonomisinin uzun vadede sağlıklı işleyişi adına hedeflenen yüzde 2’lik enflasyon hedefine erişilmesinin önemine vurgu yaparken, bu yılın kalan bölümünde yeni faiz artışı ya da artışlarının olabileceği mesajını verdi.

Powell, konuyla ilgili açıklamasında, “FED yetkilileri ekonominin beklendiği gibi performans göstermesi durumunda bu yıl 1 veya belki 2 kez daha faiz artırmanın uygun olacağını düşünüyor” ifadesini kullandı.

Enflasyondan en doğrudan ve en hızlı şekilde zarar gören kesimin çalışan aileler olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

“Enflasyonu Kontrol Altına Alma Konusunda Daha Yolumuz Var”

Enflasyonu kontrol altına alma konusunda kararlı olduklarını ve faiz artışında gidilecek biraz daha olduğunu söyleyen Powell, “En azından hedefimiz olduğunu düşündüğümüz yere yakınız” şeklinde konuştu.

Jerome Powell, dünkü konuşmasında da benzer ifadeler kullanmış ve enflasyonu düşürme konusunda daha fazla ilerleme kaydedilene dek faiz artırımlarının devam edeceği mesajını vermişti.

Enflasyonun giderek düştüğünü ancak FED’in yüzde 2’lik hedefinin çok üzerinde seyrettiğini kaydeden Powell, yapacak daha çok işlerinin olduğunun altını çizmişti.

Gün içinde farklı bir etkinlikte konuşan FED yöneticilerinden Michelle Bowman da kabul edilemez derecede yüksek seyretmekte olan enflasyonu dizginlemek adına ek faiz artırımlarının bir gereksinim olduğuna dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın