Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Devi Chevron’dan Biden’a Mektup

Biden’ın petrol şirketlerine yazdığı mektuba Chevron'dan yanıt geldi. Mektupta, enerji krizini çözmenin siyasi bir ikna ile mümkün olmadığı söylendi. Detaylar haberde;
Petrol Devi Chevron’dan Biden’a Mektup
HABER GİRİŞ

ABD’nin en büyük ikinci petrol üreticisi Chevron’un CEO’su Michael Wirth, ABD Başkanı Joe Biden’a cevap mektubu yazdı. Mektupta, Beyaz Saray yönetiminin şirketlere yönelik beklenti ve eleştirilerini yanıtladı.

Biden, geçtiğimiz hafta enerji sektöründe önde gelen şirketlerin üst düzey yöneticilerine mektup göndererek, rafine ürünlerin üretimini artırmalarını emretmek için tüm yetkisini kullanmaya hazır olduğunu söylemişti.  Ayrıca yüksek fiyatların tüketiciler üzerindeki yükünü hafifletmek için şirketlerin yardımcı olması gerektiğini de ifade etmişti.

Biden’ın talepleri ile ilgili olarak Wirth, mektubunda Rusya-Ukrayna savaşı sonrası derinleşen küresel arz ve talep dengesizliği sorununa kolay ya da kısa vadeli çözümlerin olmadığını savundu.

Bu sorunu ele almanın yolunun siyasi bir ikna yerine, düşünceli bir eylem ve birlikte çalışmaya istekli davranma olduğunu ifade etti.

143 Yıllık Tarihimizin En Yüksek Hacimli Üretimini Yaptık

Üst düzey yönetici Wirth, Biden’ın rafine ürünlerdeki üretimin artırılması talebi ile ilgili olarak 2021’de Chevron’un 143 yılın en yüksek hacimli petrol ve gazını ürettiğini yazdı.

GCM Yatırım Banner

Chevron’un 10 milyar dolarlık yatırımına da değinerek, şirketin 2022’nin ilk çeyreğinde ABD üretiminin, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 109 bin varil artışla günde 1,2 milyon varile çıktığı bilgisini verdi. Konu ile ilgili Wirth’ün ifadesi şöyle;

“Yalnızca Permiyen Havzası’nda, üretimin yıl sonuna kadar, 2021’e göre yüzde 15’in üzerinde bir artışla günlük 750 bin varile yaklaşmasını bekliyoruz. Chevron’un ABD rafineri girdisi, yılın ilk çeyreğinde ortalama olarak günde 915 bin varile yükseldi. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu rakam 881 bin olmuştu.”

Fiyat Konusundaki Endişeleri Paylaşıyoruz

Wirth, mektubunda tüketicilerin yaşadığı yüksek fiyat sorunlarına da değindi. Şirketin, fiyat konusundaki endişeleri paylaştığını belirterek, 2022’de sermaye harcamalarını geçen yıla göre yüzde 50’den fazla artırdığını ve 18 milyar dolara çıkararak bu zorlukların üstesinden gelmek için üzerine düşeni yaptığını ifade etti.

Başkan Biden’ın artan petrol fiyatları nedeniyle büyük petrol şirketlerine yaptığı eleştirileri reddeden CEO, tüm çabalara rağmen Biden yönetiminin eleştirileri ve zaman zaman karalama çalışmalarının yaşanan zorlukların üstesinden gelmek için faydalı olmadığını sözlerine ekledi.

Sorunları Birlikte Çalışarak Aşabiliriz

Enerji krizinde fiyatları aşağı çekmek ve arzı artırmak için bir yaklaşım değişikliğine gidilmesi gerektiğini düşünen Wirth, Beyaz Saray’a ‘beraber çalışalım’ dedi.

Wirth’ün görüşü şöyle; “Federal topraklardaki kiralamalar ve izinlerden, kritik altyapıya izin verme ve inşa etme kabiliyetine kadar hem maliyetleri hem de faydaları dikkate alan düzenlemeler için değişen politika konularında netliğe ve tutarlılığa ihtiyacımız var. En önemlisi enerji, ekonomik ve çevresel hedefleri en iyi şekilde nasıl dengeleyeceğimiz konusunda dürüst bir diyaloğa ihtiyacımız var. Bu zorlukları ancak birlikte çalışarak aşabiliriz. ”

Enerji Bakanı ile Görüşmeye Kıdemli Danışmanları da Gönderin

Amerikan halkının karşı karşıya olduğu zorluklar için siyasi liderlerinden ve sanayisinden ciddi ve kararlı bir tavır beklediğini söyleyen Wirth, “Biz bu çabada istekli bir ortağız ve yönetimin de aynı fikirde olmasına güveniyoruz” dedi.

Chevron’un, Enerji Bakanı Jennifer Granholm ile bu hafta bir görüşme yapacağını aktaran Wirth, Biden’a kıdemli danışmanlarını da bu toplantıya göndermesini tavsiye ederek mektubunda şu ifadeleri kullandı; “Böylece onlar da sağlam bir sohbete katılabilirler. Önemli sorunları ele alırken bütün hükümet felsefeniz burada da geçerli olmalıdır.”

Chevron CEO’su, Beyaz Saray’ın enerji politikası hakkında 1 Haziran’da yaptığı konuşmada, petrol ve motor yakıt fiyatlarının yüksek kalmasını beklediğini ancak ABD arzını garanti altına almak için yakıt ihracatını kısıtlamanın akılsızca olacağını ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.