Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Devi BP’nin İkinci Çeyrek Kârı Yüzde 70 Düştü

İngiliz enerji devi BP bugün ikinci çeyrek bilançosunu açıklayarak zayıf fosil yakıt fiyatları sebebiyle kârında yüzde 70 düşüş bildirdi. Bilanço detayları haberde;
Petrol Devi BP’nin İkinci Çeyrek Kârı Yüzde 70 Düştü
HABER GİRİŞ

Britanya merkezli çok uluslu petrol devi bugün 2023 yılının ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirketin, zayıf fosil yakıt fiyatları sebebiyle ikinci çeyrek temel yenileme maliyet kârı 2,6 milyar dolar olarak kaydedildi. Böylece BP, ikinci çeyrek kârında yaklaşık yüzde 70’lik keskin bir düşüş bildirdi.

Analistler, Refinitiv tarafından derlenen tahminlerde enerji devinin ikinci çeyrek kârının 3,5 milyar dolar olarak açıklanacağını öngörüyordu.

İngiliz enerji devi 2023 yılının ilk çeyreğinde 4,96 milyar dolarlık kâr, 2022′nin ikinci çeyreğindeyse 8,5 milyar dolarlık kâr açıklamıştı.

İkinci Çeyrek Temettüsünü Yüzde 10 Artırdı

BP, kazançların önemli ölçüde daha düşük gerçekleşen rafinaj marjlarını, daha yüksek bir geri dönüş ve bakım faaliyetinin zayıf bir petrol ticareti sonucunu yansıttığını söyledi.

Ayrıca CNBC haberinde enerji devinin ikinci çeyrek için temettüsünü yüzde 10 artırdığının bilgisini vererek, adi hisse başına 7,27 sente yükselttiğini belirtti. BP, gelecek üç ay içindeyse hisselerinin 1,5 milyar dolarını geri alacağını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

BP CEO’su Bernard Looney bugün CNBC’nin Squawk Box Europe programına, “Çok iyi bir çeyrek ve bu, kurula çeyrek için 1,5 milyar dolarlık bir geri alım programı duyurma güveni verdi. Ayrıca temettüyü yüzde 10 artırdık.” ifadelerini kullandı.

Sonuç olarak daha önceden söyledikleri şeyleri yaptıklarını dile getiren Squawk, dönüşüm sırasında performans gösterdiklerini ve sonuçlardan çok memnun olduklarına dikkat çekti.

Sektördeki petrol devleri, zayıf emtia fiyatları sebebiyle geçen yılın aynı döneminde ilan edilen tampon kârlarını yakalayamadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.