Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

PetroKimya Şirketinin Hedef Fiyatında Dev Yükseliş

Türkiye'nin bilinen şirketlerinden biri olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş'nin bilançosu sonrası TEB Yatırım, hedef fiyatını yüzde 200'den fazla artırdı. Detaylar haberde...
PetroKimya Şirketinin Hedef Fiyatında Dev Yükseliş
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Petrolleri tarafından 58 yıl önce kurulan Petkim Petrokimya Holding A.Ş. (PETKM) 2023 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını yakın bir zamanda yayımladı. Net dönem karında yüzde 53 ve satışlarda düşüş görüldü. Bilanço sonrası TEB Yatırım’dan değerlendirme geldi.

Kasım ayının başında yabancı yatırımcının ilgilisini azalttığı şirketlerden biri olan Petkim Petrokimya şirketine yönelik gelen değerlendirmede, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bilançonun zorluklara rağmen sağlam bir geri dönüşe işaret ettiği kaydedildi.

Söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre net karını artırıp rakamı 2.417.816.000 TL’ye yükselten şirketin, beklenti üstü kar açıkladığı bildirildi.

Türkiye’nin en yeni ve en esnek rafinerisi olan STAR Rafinerisi’nin, petrokimya döngüsünden kaynaklanan kazanç dalgalanmalarına karşı Petkim’e önemli bir destek sağlayacağı kaydedildi.

Bu kapsamda kurum, şirketin yüzde 66’lık yüksek getiri potansiyeli sunduğu için önerisini AL’a yükseltti.

GCM Yatırım Banner

TEB Yatırım raporunda şu değerlendirmeyi not etti:

“Revize ettiğimiz makro ve sektörel tahminlerimizi de hesaba katarak 12 aylık HF’mizi yüzde 232 artırarak 33,64 TL’ye yükseltiyor ve önerimizi SAT’tan AL’a yükseltiyoruz.”
Şirketin, hammadde tedarikindeki esneklik ve Star Rafinerisi’nin özsermaye toplama yöntemi yoluyla mali tablolarına konsolidasyonu ile sağlam bir kazanç ivmesi yaratması bekleniyor.

TEB Yatırım Pektim Hedef Fiyat
Kaynak: TEB Yatırım

Şirketin hisselerin incelediğimizde yatırımcısına aylık bazda yüzde 13,33 değer kaybettirdi. Haftalık bazda ise yüzde2,46’lık değer kazandırdı. Hisseler 21, 06 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.