Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancının Resmen Kaçtığı Dev Şirkete Bilanço Desteği

Kasım başından bugüne kadar yabancının resmen kaçtığı Petkim dün açıkladığı bilanço sonrası bugün yükseliş gösteriyor. İşte petrokimya devinden detaylar:
Yabancının Resmen Kaçtığı Dev Şirkete Bilanço Desteği
HABER GİRİŞ

Yabancı yatırımcı Ekim ayının başından bu yana Borsa İstanbul’dan çıkmaya başladı. Savaş geriliminin endeksi kötü etkilemesinin ardından borsada belirsizlik sürüyor ve bugünkü işlemler negatif bir performansla açıldı. Yön belirlemeye zorlanan borsadan yabancı çıkışı belli hisseleri aşırı etkiliyor.

Petkim son dönemde yatırımcının aradığını bulamadığı bir şirket oldu. Dün açıkladığı bilanço ise bugün hisseleri bir miktar yukarı taşımayı başardı. Şirket, yılın üçüncü çeyreğinde tahminlerin üstünde 2 milyar 418 milyon lira net kâr açıkladı. Konsensus tahminler ise 1 milyar 078 milyon lira düzeyindeydi. 3Ç23 FAVÖK ise 1 milyar 233 milyon lira ile beklentileri aştı.

PETKM kodlu hisseler TSİ 12:17 sularında yüzde 2,44 yükselişle 21 lirada geziyor.
PETKM Hisse Fiyatı - 09.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemleri 20,48 liradan tamamlayan Petkim hisseleri bugünkü işlemlere hafif düşüşle 20,3 liradan başladı. Ardından dik yükseliş gösteren hisseler, 21,18 liraya kadar tırmandı. Bu şekilde 25 Ekim sonrası gördüğü en yüksek seviyeyi kaydetti. Hisseler geçen haftaya göre yüzde 8,35 oranında değer kazanırken, bir önceki ayın aynı gününe göre yüzde 9,52 oranında kayba işaret ediyor.

Hisselerdeki yabancı yatırımcı oranına göz attığımızda Kasım ayının başından bugüne büyük oranda bir çıkış olduğu gözleniyor. Sektör bazında incelediğimizde en fazla çıkışın Petkim’de yaşandığı görülüyor. 1 Kasım – 8 Kasım arasında yabancı yatırımcı oranı 60,61 baz puan azalırken, 2 – 31 Ekim arasında sadece 7,38 baz puanlık bir azalma gözleniyor.

Yani yabancının yaklaşık 10 günde Petkim’den adeta kaçtığı dikkat çekiyor. İşte bu tablo bunun kanıtı:
PETKM Yabancı Yatırımcı Oranı
Kaynak: İş Yatırım

Petkim hisselerinde genel olarak bu durumlar yaşanırken, dünkü bilanço sonrasında İş Yatırım ve Yatırım Finansman değerlendirmede bulundu.

GCM Yatırım Banner

İş Yatırım bugün yayımladığı bilanço değerlendirme raporunda 20,75 liradaki hedef fiyatı ve TUT tavsiyesini koruduğunu belirtti. Raporda, “Ekonomilerde beklenenin üzerinde yavaşlama ve ürün marjlarının tahminlerimizi ötesinde baskılanması hedef fiyatımız için en önemli aşağı risk faktörleri. Öte yandan, FED faiz artışlarının durması ile 2023 yılında olası risk iştahında düzelme neticesinde petrokimya ürünlerine olan talebin ve karlılık dinamiklerinin beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmesi değerlememiz açısından en önemli yukarı yönlü risk faktörü,” ifadelerini kullandı.

Yatırım Finansman ise yayımladığı raporda, 24,5 lirada bulunan 12 aylık hedef fiyatı 33 liraya yükseltti. Endekse paralel getiri tavsiyesini ise endeks üstü getiri olarak güncelledi. Getiri potansiyelinin ise yüzde 61 olduğunu belirtti. Şirketin model portföyünde de Petkim’in yer aldığı biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın