Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petkim’den STAR Rafineri için Yeni Açıklama Geldi

Petkim’in ana tedarikçisi olan ve halka açık şirket olarak faaliyette bulunan STAR Rafineri’nin hissedarlığına ilişkin yeni açıklama geldi. Detaylar haberde…
Petkim’den STAR Rafineri için Yeni Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Petkim Petrokimya Holding A.Ş’nin geçen hafta bugün STAR Rafineri’deki hisse alımında revizyon kararı aldığını duyurmasının ardından holdingden yeni bir açıklama geldi.
Petkim’in STAR’daki dolaylı hissedarlığının yüzde 18’den yüzde 12’ye çekildiği kesinleşti. Böylece vazgeçilen yüzde 6’lık pay için alım opsiyonu sözleşmesinin söz konusu olmadığı kamuoyuna duyuruldu.

Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Petkim, paydaki düşüşün şirket hedeflerinde çarpıcı bir etki yaratmasının beklenmediğini paylaştı.

Petkim’in STAR’daki dolaylı hissedarlığının devir teslimine ilişkin ilerleyen zamanda yeni bir gelişme yaşanmayacağı, STAR Rafineri’deki yüzde 12’lik hissedarlığın sabit kalacağı kesin bir dille doğrulandı.

Şirketin dolaylı STAR hissedarlığının ne tür avantajlar getireceğine ilişkin soruya, ”Petkim’in karlılığının azaldığı dönemlerde, STAR Rafineri’den sağlanacak katkı ile karlılığı ve dağıtılması durumunda temettü ile nakit akışı desteklenecektir” yanıtı geldi.

Daha önce yapılan açıklamada, petrokimya sektöründeki olumsuz koşullar nedeniyle Petkim’in hisse devir bedelinin 240 milyon dolar tutarındaki üçüncü taksitinin ödenememe durumuna dikkat çekilmesi üzerine şirketten gelen yeni açıklamada, alınan son kararın şirketin ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırdığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner
PETKM Hisseleri Anlık Yazım
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirketin geçen hafta paylaştığı karar sonrası PETKM hisse senedi fiyatı, 10 Nisan Pazartesi günü 14,88 liradan kapanış yapıp, ertesi gün 14,98’den açılış yapmıştı.

Haftalık yüzde 3,74 oranında artış yaşayan PETKM, TSİ 12.40 itibarıyla 14.81 liradan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.