Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petkim Hisseleri Star Rafineri’ye Dair Karara Nasıl Tepki Verdi?

Petkim, sektördeki olumsuz koşulları gerekçe göstererek Socar'la olan Star Rafineri hisse satış anlaşmasını revize etti. Kritik karar sonrası şirket hisselerinde son durum.
Petkim Hisseleri Star Rafineri’ye Dair Karara Nasıl Tepki Verdi?
HABER GİRİŞ

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. dün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada STAR Rafineri’deki hisse alımında revizyon kararı alındığını duyurdu. Şirket daha önce STAR Rafineri A.Ş.’nin sermayesinde yüzde 18 oranında dolaylı hissedar olmasını teminen, SOCAR Turkey Enerji A.Ş. ile 720 milyon dolarlık hisse satış sözleşmesi (HSS) imzalanmasına karar vermişti.

10.04.2023 tarihinde alınan yeni karar kapsamında STEAŞ ile mevcut HSS’nin şartlarına ilave olarak bir protokol imzalanmasına karar verildi.

Petrokimya sektöründeki olumsuz koşulların Petkim’in ödeme kabiliyetini önemli ölçüde kısıtladığı ve hisse devir bedelinin 240 milyon dolar tutarındaki 3. taksit ödemesini öngörülebilir vadede gerçekleştirmesinin mümkün görünmediği belirtildi.

Yapılan açıklamada, iki taraf arasında varılan mutabakat kapsamında Petkim’in STAR’daki dolaylı hissedarlığının yüzde 18’den yüzde 12’ye, dolayısıyla STEAŞ’tan alınacak Rafineri Holding hisselerinin yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürülmesine karar verildi.

Bu doğrultuda hisse devir bedeli 480 milyon dolara düşürüldü. Açıklamada ayrıca “Şirketimiz tarafından HSS kapsamında halihazırda STEAŞ’a yapılmış bulunan 480 milyon dolar tutarındaki ödeme dışında HSS kapsamında başkaca herhangi bir ödeme yapılmamasına ve HSS’nin bu doğrultuda tadil edilmesine karar verilmiştir.” bilgisine de yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Haber Sonrası Hisselerde Sınırlı Pozitiflik Hakim

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yapı Kredi Yatırırım, günlük yatırım bülteninde Petkim’in aldığı karara ve hisse beklentilerine yer verdi. Haberin hisse performansı için hafifçe olumsuz olduğu belirtilen bültende, “Petkim için 18 TL hedef fiyatı ile endeksin altında getiri önerimizi koruyoruz.” yorumuna yer verildi.

Şirketin 31 Aralık itibarıyla net borcunun 763 milyon dolar olduğuna da dikkat çekildi.

PETKM hisse senedi fiyatı, Pazartesi günü 14,88 liradan kapanıp, Salı gününe 14,98’den başladı. Günün ilk yarısında 15,04’e kadar yükseldi. Saat 11.12’de yüzde 0,27 artışla 14,93’ten işlem görüyor.

Petkim’de haftalık kazanç oranı yüzde 2,90, yıllık yüzde 45,17 olurken, aylık dönemde yüzde 10’a yakın değer kaybetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.