Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Ciro Kasım’da Yüzde 125,4 Arttı

TÜİK, Kasım ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 12,1 arttı. Detaylar haberler...
Perakende Ciro Kasım’da Yüzde 125,4 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Kasım ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Kasım ayında perakende ciro yıllık bazda yüzde 125,4 , aylık bazda yüzde 4,9 arttı. Ekim ayında perakende ciro yıllık bazda 133,6 oranında artmıştı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Kasım’da yıllık bazda yüzde 12,1 arttı. Aylık bazda ise yüzde 1,5 artış gösterdi.

Ekim ayında perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 9,5, aylık bazda ise 1,8 oranında artmıştı.

TÜİK Perakende Ciro Kasım 2022
Kaynak: TÜİK

Ayık Bazda En Fazla Artış Tekstil  Giyim ve Ayakkabı Kaleminde Oldu

Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış yüzde 33,7 ile bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları kaleminde kaydedildi. Ayrıca gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 17,7, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 3,9 arttı. Tekstil, giyim ve ayakkabı kaleminde yüzde 7,7’lik artış kaydedildi.

Söz konusu dönemde aylık bazda ise en fazla artış yüzde 4,3 ile tekstil, giyim ve ayakkabı kaleminde oldu. Diğer kalemlerde ise artış şu şekilde açıklandı: Bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları yüzde 4,1’lik, gıda dışı satışlarında (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,3’lük, elektrikli eşya ve mobilyada yüzde 3,1’lik artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca tekstil, gıda içecek ve tütün satışlarında yüzde 0,9’luk, otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 0,6’lık azalma saptandı.

Cari fiyatlarla perakende ciro da yıllık bazda gıda içecek ve tütün satışları kaleminde yüzde 120,8’lik, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 121,2’lik, otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 148,2’lik artış saptandı.

Söz konusu dönemde aylık bazda ise gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4,8, gıda dışı satışlar yüzde 6,4, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,1 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın