Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pentagon Kriptoların Ulusal Güvenliğe Yönelik Risklerini Araştırıyor

ABD hükümetinin dijital varlıklara yönelik baskısı artarken, Pentagon yeni bir çalışma başlattı. Detaylar haberde...
Pentagon Kriptoların Ulusal Güvenliğe Yönelik Risklerini Araştırıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto paraların kullanım alanlarının yanı sıra, taşıdıkları potansiyel riskler de düzenleyicilerin başlıca araştırma konuları arasında yer alıyor. Bu kapsamda Pentagon tarafından dijital varlıkların yükselişinin neden olduğu ulusal güvenlik ve kolluk kuvvetlerine yönelik tehditleri değerlendirmek için kripto paralara yönelik kapsamlı bir inceleme başlatıldı.

Proje İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı tarafından yürütülecek. Bu kapsamda kripto istihbarat şirketi Inca Digital ile iş birliği yapılacak.

Pentagon ile Bilgi Paylaşımı Yapılacak

Şirket, kısmen yetkililerin dijital varlıkların yasa dışı kullanımlarını engellemesine yardımcı olmak için Pentagon’a kripto pazarlarının iç işleyişine ilişkin ayrıntılı bir görünüm veren araçlar geliştirecek.

Ajansın program yöneticisi Mark Flood, Burada yürütülmekte olan program, kripto para birimi evrenini biraz ayrıntılı olarak haritalamayı içeriyor” diye konuştu.

Ofis, yasadışı finansla mücadelenin ötesinde, verileri ayrıntılı bilgi toplamanın daha zor olduğu geleneksel finans piyasalarını şekillendiren dinamiklere ilişkin içgörüler için kullanmayı amaçlıyor.

GCM Yatırım Banner

Anlaşma, federal kurumların yasa dışı oluşumların finansmanı için kripto kullanan diğer suç aktörlerini engelleme çabalarını artırdığının son kanıtı niteliğinde.

Düzenleyici Eksikliği Suçlulara Fırsat Veriyor

Sektörün düzenleyici çerçevelerden yoksun olması, endüstrinin, suçlular için bir zemin haline gelmesine neden oldu. Inca Digital CEO’su Adam Zarazinski, firmasının çalışmalarının oldukça geniş kapsamlı olacağını söyledi.

Diğer hedeflerin yanı sıra proje, hükümetin paranın blok zincir sistemlerine veya dağıtılmış bir bilgisayar ağında tutulan halka açık defterlere nasıl girip çıktığını anlamasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Ayrıca, gerçek kripto ticaretini bot güdümlü faaliyetlerden ayırt etmeyi ve kripto tabanlı dolandırıcılıkları ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Interpol için suç istihbaratında da çalışan Zarazinski, şu anda kripto dolandırıcılığı konusunda çok fazla endişe olduğunu belirtti. Suç şebekelerinin buradaki açıkları kullanarak Amerikalılardan ve Avrupalılardan milyarlarca dolar çaldığını sözlerine ekledi.

Pentagon’uın çalışması, geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray tarafından kripto varlıklara yönelik ilk yasal çerçevenin paylaşılmasının ardından geldi. Taslakta yasa dışı finans ile mücadelenin anı sıra, stablecoin’ler ve dijital dolara yönelik planlar yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın