Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pelosi’nin Ermenistan’daki Sözleri Azerbaycan’ı Kızdırdı!

Azerbaycan, Pelosi'nin Ermenistan ziyaretinin ABD’deki Kongre ara seçimleriyle ilgili olduğuna işaret etti. Habere dair detaylar aşağıda;
Pelosi’nin Ermenistan’daki Sözleri Azerbaycan’ı Kızdırdı!
HABER GİRİŞ

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Azerbaycan’a yönelik asılsız ve haksız suçlamalarının kabul edilemez olduğu belirtildi.

12-13 Eylül gecesinde Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin büyük çaplı provokasyonlar gerçekleştirdiğini duyurmuştu. Pelosi yaşanan durumun üzerine bugün Ermenistan’ı ziyaret etti.

Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada Pelosi’nin bölgedeki durumu çarpıtan söylemlerinin, Azerbaycan’da derin üzüntü ile karşılandığı aktarıldı.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı büyük çaplı askeri provokasyonunun, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından engellendiği ve koruması altına alındığı kaydedildi.

Pelosi’nin Ermeni Desteği Siyasi!

Şu anda ateşkes rejiminin sürdürüldüğü ve durumun tırmanmasının önlendiği paylaşıldı. Açıklamada, büyük çaplı provokasyonun tüm sorumluluğunun Ermenistan’ın askeri ve siyasi liderliğine ait olduğu yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Pelosi’nin Ermeni yanlısı bir politikacı olarak bilindiğini işaret eden bakanlık, heyetindeki Ermeni yanlısı Kongre üyelerinin bu durumun doğrudan göstergesi olduğuna dikkat çekildi.

ABD’de Kongre ara seçimleri döneminin geldiğine belirten bakanlık, Pelosi’nin bu ziyareti ülkesindeki Ermeni desteğini ve iç siyasi gündemini kazanmak için kullandığını söyledi.

ABD’nin iç siyasi gündemindeki siyasi entrikalar ve lobi çıkarlarının Ermenistan üzerinden Güney Kafkasya bölgesine aktarılmasının kabul edilemez olduğu eklendi.

Pelosi’nin Ziyareti, Azerbaycan ve Ermenistan İlişkisine Darbe!

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Adaletten bahseden N. Pelosi’nin Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırganlık politikası, yaklaşık 30 yıldır topraklarının işgali, yüz binlerce Azerbaycanlıya etnik temizlik gibi suçlarda kasten herhangi bir tutum sergilemediği.” denilerek Ermenistan’ın sorumlu olduğuna işaret edildi.

Pelosi’nin Ermenistan’daki söylemlerinin, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik çabalara ciddi bir darbe olduğu ifade edildi.

Bu tür tek taraflı adımların ve mesnetsiz açıklamaların bölgedeki barışı güçlendirmeyeceği aksine tansiyonu yükselteceği vurgulandı.

Pelosi’nin Ermenistan Ziyareti

Pelosi bugün Ermenistan ziyaretinde Azerbaycan’ı ateşkes anlaşmasını ihlal etmekle suçlamış, Ermeni güçlerine karşılık veren Azeri askerlerin eylemlerini yasadışı ve ölümcül olarak tanımlamıştı.

Erivan ziyaretinin kendisi için özel bir önem taşıdığını ifade eden Pelosi, Amerika’nın bölgede etkisini artırması gerektiğini savunmuştu. Otokrasi ile küresel mücadelede Ermenistan’ın yanında olunduğunu iletilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.