Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Paşinyan’dan Karabağ Önerisi: Askerden Arındırılsın!

Azerbaycan'da Karabağ Zaferi'nin kutlanılmasının ardından Ermenistan Başbakanı Paşinyan tarafından dikkat çeken bir öneri geldi. İşte Paşinya'nın Karabağ için önerisi...
Paşinyan’dan Karabağ Önerisi: Askerden Arındırılsın!
Son Güncelleme: 
Yorum

Azerbaycan ve Ermenistan arasında “Karabağ” meselesi devam ediyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ Zaferi’nin 2 yılında Ermenistan’a yönelik yaptığı açıklamalar sonrasında Başbakan Nikol Paşinyan, ilginç bir girişimde geldi.

İki ülke arasında 44 gün süren Dağlık Karabağ Savaşı, 10 Kasım 2020’de Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlandı. Dün gerçekleşen zafer kutlamasında Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan’ın intikam güçleri tarafından savaşın sonucunun kabul edilmediğini söyledi. Ayrıca Ermenistan’ın savaş sonrası imzalanan bildiriye uymadığını belirterek silahlı güçlerini Karabağ’dan çekmediğini bildirdi.

“Karabağ Çevresi ve Sınırı Askerden Arındırılsın”

Aliyev’den gelen bu açıklamalardan sonra Ermenistan Başbakan’ı Paşinyan’ın bugün kabine toplantısında yaptığı konuşma dikkat çekti.

Paşinyan, Azerbaycan’a Dağlık Karabağ çevresinde askerden arındırılmış bir bölge oluşmak için öneride bulunduğunu söyledi. Bunu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile gerçekleştirilen üçlü zirvede teklif ettiğini ifade etti.

Bu önerinin hale geçerli olduğunu vurgulayan Paşinyan, Karabağ’da bulunan Ermenilerin Azerbaycan tarafından soykırıma maruz kalmamak için orada olduklarını kaydetti. Azerbaycan ordusunu Ermenistan topraklarından çekmesi gerektiğini aktardı.

“Ermenistan’ın Yok Edilmesine Müsaade Etmeyeceğiz”

Ermenistan’ın barış yoluyla yok edilmesine müsaade etmeyeceğini vurgulayan Paşinyan, iki ülke arasında sınır belirleme çalışmalarının en kısa sürede tamamlanmasının gerektiğini bildirdi.

Barış gündeme bağlı olduklarının altını çizerek bölgenin barış içinde gelişmesini sağlayacaklarını kaydetti.

Azerbaycan ve Ermenistan ilişkilerine yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bugün açıklama geldi. Ermenistan’ın Azerbaycan ile ilişkilerini olumlu yürütmesi neticesinde Türkiye ile de iyi olacağını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu