Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tahıl Koridoru ve Ermenistan Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan’a gerçekleştireceği ziyaret öncesinde açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar haberde…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tahıl Koridoru ve Ermenistan Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 9’uncu Zirvesi’ne katılmak üzere Özbekistan’a ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın gündeminde Karadeniz’deki tahıl koridoru, Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri ve arabuluculuk faaliyetleri vardı.

Tahıl koridorunda yeniden anlaşmanın sağlanması ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun bir lider siyaseti olduğunu ve gereğini Sayın Putin ile gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Erdoğan sözlerinin devamında, “Şu an itibariyle böyle yürüdü. Aramızdaki gerek nükleer enerji alanındaki dayanışma belki de Sinop’ta nükleer bir adım, savunma sanayide attığımız adımlar birbirimizse saygıyı da teşvik ediyor. Başarılı bir şekilde gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’a Azerbaycan Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilime de değindi. Ermenistan ile en son Prag’da görüşmeler  yaptıklarını belirten Erdoğan, “Azerbaycan ile ilişkileri olumlu iletirseniz ilişkilerimiz iyi anlamda yürüyecektir.” diye konuştu.

Düşman üretmeye değil, dost kazanmaya gayret ettiklerini belirten Erdoğan, Azerbaycanla atılan adımların, Türkiye’nin adımlarını olumlu etkileyeceğini söyledi. Henüz bu aşamaya gelindiğini söylemenin mümkün olmadığını vurgulayan Erdoğan, diasporanın gerek Fransa gerek ABD’de aleyhte çalıştığını ve bunun süreci olumsuz etkilediğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, “Bu çalışmaları olumluya çevirecek olan kimdir? Ermenistan’dır. Bu konuda Ermenistan çalışmalar yaparsa bizim için de olumlu olacaktır.” diyerek sürdürdü.

Erdoğan: Rusya’nın Herson Kararı Olumlu

Türkiye olarak arabuluculuk çalışmalarının aralıksız devam ettiğini kaydeden Erdoğan, Herson ile ilgili Rusya’nın aldığı kararın olumlu ve önemli olduğunu belirtti.

Özbekistan’daki zirveye atıfta bulunan Erdoğan, “Rusya’dan bir katılım olacak mı bilmiyorum. Olursa orada görüşme imkanımız olacak. Aksi takdirde Rusya ile telefon diplomasimizi sürdüreceğiz. Temennimiz o ki arabuluculukta başarılı olalım.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın