Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Papa Francis Putin’i İlk Kez Eleştirdi

Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Francis, Putin’e yönelik ilk eleştirisiyle gündeme geldi. Detaylar haberde,
Papa Francis Putin’i İlk Kez Eleştirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Papa Francis, bugün Putin’e yönelik eleştirisiyle dünya basınının gündeminde. Papa, bir hükümdarın milliyetçi çıkarlar için çatışmaları körüklediğini söyleyerek Rusya Başkanı Vladimir Putin’i ülkenin Ukrayna’yı işgali konusunda üstü kapalı olarak eleştirdi.

Moskova, 24 Şubat’ta başlattığı harekatın bölgeyi işgal etmek için değil, komşusunu askerden arındırmak ve denazize etmek için tasarlanmış özel bir askeri operasyon olduğunu söylerken dünyanın büyük bölümü buna karşı çıkıyor.

Para Francis de daha önce Francis bu söylemi reddetmiş ve Rusya’nın operasyonuna savaş adını vermişti.

Papa’dan Putin’e Yönelik İlk Eleştiri

Papa Francis, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in adını vermese de bazı hükümdarların çağdışı iddialarla çocuksu ve yıkıcı bir saldırganlık içinde dünyaya nükleer savaş tehdidini saldığını söylediğinde yaptığı gönderme açıktı.

Papa, iki günlük bir ziyaret için Akdeniz ada ülkesine geldikten sonra Maltalı yetkililere hitaben yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Avrupa’nın doğusundan, güneşin doğduğu topraklardan savaşın karanlık gölgeleri yayıldı. Başka ülkelerin işgallerini, vahşi sokak savaşlarını ve atom tehditlerini uzak bir geçmişin korkunç anıları olarak düşünmüştük. Ancak ardında yalnızca ölüm, yıkım ve nefret getiren buzlu savaş rüzgarları, birçok insanın hayatını güçlü bir şekilde süpürdü ve hepimizi etkiledi. Bir kez daha, ne yazık ki milliyetçi çıkarların çağdışı iddialarına kapılan bazı hükümdarlar, çatışmaları kışkırtıyor ve körüklüyor.”

Papa, konuşmasında haksız saldırganlık dediği şeyi ve savaştaki vahşeti kınadı. Silah sanayisini bir kez daha eleştirdi ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan barış hevesinin sönmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Daha önce uçağında bir muhabirin Kiev’i ziyaret etmeyi düşünüp düşünmediği yönünde soruya evet yanıtını verdi. Ancak herhangi bir tarih belirlenmediğini veya seyahatin doğrulanmadığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın