Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandemi Cezaları Karara Bağlandı: İade Yapılacak

Kovid-19 salgının yaşandığı süreçte getirilen pandemi yasaklarına riayet etmeyenlere uygulanan idari para cezalarının iadesinin yapılacağı hükmü bugün Resmi Gazete’de kamuoyuna duyuruldu.
Pandemi Cezaları Karara Bağlandı: İade Yapılacak
Yorum

Pandemi döneminde tartışmalara neden olan Kovid-19 yasaklarından alınan idari para cezalarına ilişkin yeni karar alındı. Geçen yılın sonunda Kovid borçlarının silindiğinin Resmi Gazete’de ilan edilmesinin ardından yeni tebliğde, ödenen cezaların iadesinin yapılacağı duyuruldu.

Salgın döneminde yasaklara uymayan vatandaşlara kesilen cezaların iadesinin yapılması için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itiraza ilişkin alınan kararda, cezaya muhatap olanların talep etmesi halinde iade alabileceğine hükmedildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Anayasa Mahkemesi’nin karar metninde, “Anayasa Mahkemesi 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un geçici 4. maddesinin ikinci cümlesinde yer alan “…tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez.” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE oy çokluğuyla karar verildi” ifadesi yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu