Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pakistan’ın IMF Anlaşması için Dış Finansman İhtiyacı Değişmedi

IMF'nin Pakistan Daimi Temsilcisi, Fon'un Pakistan'dan 8 milyar dolarlık finansman sağlamasını talep ettiği yönündeki haberleri yalanladı. Detaylar haberde;
Pakistan’ın IMF Anlaşması için Dış Finansman İhtiyacı Değişmedi
Yorum

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Pakistan Daimi Temsilcisi Esther Pérez Ruiz bugün yerel basınlarında IMF’in yeni finansman arayışında olduğuna dair çıkan haberleri yalanladı. Pérez Ruiz, Pakistan’ın IMF ile kurtarma fonlarına ilişkin yapılan görüşmelerdeki dış finansman ihtiyacının değişmediğini bildirdi.

Esther Pérez Ruiz, “IMF’nin Pakistan’dan 8 milyar dolarlık yeni finansman sağlamasını istediği yönündeki haberlerin hiçbir gerçeği yok.” ifadelerini kullanarak söz konusu haberleri yalanladı.

Reuters haberide Pérez Ruiz’in açıklamalarına yer verdi. Nakit sıkıntısı çeken Güney Asya ülkesi için 6,5 milyar dolarlık IMF paketinin parçası olan 1,1 milyar dolarlık finansmanın önünü açacak bir gözden geçirme kapsamının değişmediği söylendi.

Anlaşma Kasım’dan Bu Yana Erteleniyor

Dış finansman gereksinimlerinin değişmediğine işaret eden Pérez Ruiz, gözden geçirmeyle ilgili personel düzeyindeki anlaşmanın Kasım’dan bu yana ertelendiğini bildirdi.

Pakistan’a yapılan son personel düzeyindeki görevin üzerinden yaklaşık 100 gün geçtiğini vurgulayarak, bunun 2008’den bu yana en uzun gecikme olduğunu bildirdi.

Pérez Ruiz, Pakistan makamlarının geçen ayki bahar toplantılarında IMF’ye çapraz sübvansiyon programını 2023 mali yılında veya sonrasında uygulamaya koymayacaklarını taahhüt ettiklerini söyledi. Planınsa tipik olarak gerici ve suistimale eğilimli olduğunu savundu.

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Çin, Mart ve Nisan aylarında Pakistan’ın fon açığının bir kısmını kapatmayı taahhüt etmişti.

Reuters haberinde, Pakistan’ın merkez bankasının Perşembe günü rezervlerinin 74 milyon dolar düşüşle 4,38 milyar dolara gerilediğini anımsattı.

Pakistan Maliye Bakanı Ishaq Dar Perşembe günü ülkesinin IMF olsun ya da olmasın temerrüde düşmeyeceğini ileri sürmüştü. Ayrıca ülkesinin IMF’ye uyum sağlamak için herhangi bir ek sert önlem almayı göze alamayacağını da bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu