Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özhaseki’den Sıfır Atık Anlayışına Uygun Akıllı Şehirler Vurgusu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sıfır atık anlayışına uygun akıllı şehirler kurmaya çalıştıklarını ifade etti. Detaylar;
Özhaseki’den Sıfır Atık Anlayışına Uygun Akıllı Şehirler Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, depremlerin ardından bir yandan şehirleri yeniden inşa ettiklerini, diğer yandan da konutların dayanaklı olmasına dikkat ettiklerini ve sıfır atık anlayışına uygun akıllı şehirler kurmaya çalıştıklarını ifade etti.

New York’ta düzenlenen Dünya Şehirler Günü ve Sıfır Atık Girişimi programı basın bilgilendirme toplantısında konuşan Özhaseki, kentlerin afetlere karşı savunmasız olduğu bir dönemden geçildiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin Alpler’den Himalayalar’a uzanan hat içerisindeki deprem riskli ülkelerden biri olduğunu ve son yüzyılda ülkede yıkıcı nitelikte 60 depremin meydana geldiğine vurgu yaptı

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin etkilediği şehirlerde çok sayıda tarihi eser ve binanın da zarar gördüğünü söylerken öncelikli amaçlarının yuvalarını kaybeden vatandaşlar için konut inşa etmek olduğunu belirtti.

“Yerinde Dönüşüm Projesi için 250 Bini Aşkın Başvuru Oldu”

Halihazırda 200 binden fazla konutun inşasının hızla devam ettiği ve deprem bölgesinde Yerinde Dönüşüm Projesine 250 binden fazla başvuru yapıldığı bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner
Mehmet Özhaseki Dünya Şehirler Günü Toplantısı
Kaynak: X / @mehmetozhaseki

Projeye başvuranların hibelerle, kredilerle destekleneceğini, bu kişilerin kendi evlerini inşa etmelerine yardımcı olunacağını sözlerine ekledi.

“Yeni Yapılar 10 Şiddetine Kadar Dayanıklı Olacak”

Son depremlerin, Anadolu’da son bin yılda yaşanan en büyük afet olduğuna dikkat çeken Bakan, açıklamasının devamında yeni konutların güvenilir, dayanaklı olmasına dikkat ettiklerini ve sıfır atık anlayışına uygun akıllı şehirler kurmaya çalıştıklarını aktardı.

Depremden etkilenen kentlerin zemininin mikro haritalama çalışmalarıyla incelendiğini, inşa edilmesi planlanan yapıların 10 şiddetine kadar dayanıklı ve sağlam olacağını belirtti.

Özhaseki, ayrıca İstanbul’da açılması planlanan Birleşmiş Milletler Habitat Ofisi’nin, Sıfır Atık Danışma Kurulu’nun çalışmalarına destek ve katkıda bulunacağı bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın