Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özhaseki’den Hatay’a İnşa Edilecek Deprem Konutları Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, Hatay'a toplamda 254 bin 195 konutun inşa edileceği bilgisini verdi. Detaylar haberde;
Özhaseki’den Hatay’a İnşa Edilecek Deprem Konutları Açıklaması
HABER GİRİŞ

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından, afetten etkilen 11 şehirde yeniden yapılanma çalışmaları sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, depremden etkilenen Hatay’daki çalışmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Özhaseki açıklamasında, Hatay’da 220 bin 66 afet konut ve 34 bin 129 köy evi olmak üzere toplam 254 bin 195 konutun inşa edileceğinin bilgisini verdi.

Depremlerden büyük hasar gören Hatay’da yaraların sarılması için çalışmaların gece gündüz aralıksız devam ettiğini kaydeden Özhaseki, “Depremden etkilenen 11 şehrimizi bir an evvel ayağa kaldırmak, boynumuzun borcudur.” dedi.

32 Bin 715 Konutun İhalesi Tamamlandı

Medeniyetler şehri Hatay’da konut ve köy evlerinin hızla yükseldiğini bildirerek, afet konutlarından 32 bin 715 konutun ihalesinin gerçekleştirildiğini aktardı.

30 bin 88 konut ile 48 dükkanın yapımının sürdüğünü de söyleyerek, “Afetzede kardeşlerimize söz verdiğimiz üzere evlerini en kısa sürede teslim edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Hatay’ın eski günlerine tekrar kavuşturulacağını ve yöresel mimariye uygun köy evlerinin yapımının aralıksız devam ettiğine işaret ederek, toplamda 34 bin 129 köy evinin sosyal donatı alanlarıyla birlikte inşa edileceğini kaydetti.

Sağlam ve Güvenli Köy Evleri En Kısa Sürede Teslim Edilecek

Hatay’da il genelinde 244 köyde ihale sürecinin tamamlandığına işaret eden Özhaseki, 6 bin 847 köy evi ile 947 ahırın yapımına başlandığını vurguladı. Hatay ile Hataylılar için sağlam ve güvenli köy evlerimizi en kısa sürede tamamlanıp teslim edileceğine dikkat çekti.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) fay kırıklığı ve zeminde sıvılaşmanın olmadığı bölgelerde konutlar radye temel ve tünel kalıp sistemiyle inşa ettiğinin bilgisini verdi. İnşaatları hızla yükselen kalıcı afet konutlarının 3+1 ve 2+1 daireler şeklinde inşa edildiğini bildirdi.

Özhaseki açıklamasında, Hatay’da kent merkezlerinin yanı sıra depremde zarar gören köylerde de çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini vurguladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı işleri Genel Müdürlüğü’nün Hatay’da inşa edilecek köy evlerinin 11 tip olarak yöresel mimariye uygun ibadethanesiyle, sosyal alanlarıyla, donatısıyla, verandasıyla tasarlandığını da paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın