Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Açıkladı: Yerinde Dönüşüm Projesi Başvuruları Başlıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, afet bölgesine özel hazırlanan Yerinde Dönüşüm projesi için başvuruların gelecek hafta başlayacağını bildirdi. Detaylar;
Bakanlık Açıkladı: Yerinde Dönüşüm Projesi Başvuruları Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerden etkilenen afet bölgesine özel olarak geliştirilen Yerinde Dönüşüm projesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Bakanlık, bölgedeki 11 ilin hızlı bir şekilde ayağa kaldırılması ve depremzedelerin yuvalarına kavuşmaları amacıyla hayata geçirilen proje için başvuruların 17 Temmuz itibarıyla başlayacağını bildirdi.

Özhaseki: Hibe Desteği ve Kolay Ödemeli Krediler Var

Afet bölgesinin ihya ve inşasında yeni bir dönemin başladığını söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Yerinde Dönüşüm projesinin Bakanlığın denetiminde evini yerinde dönüştürmek isteyen vatandaşların beklentilerini karşılayacağını ifade etti.

Özhaseki, başvuruları 17 Temmuz’da e-Devlet üzerinden yapılabilecek olan projede, konut ve iş yerleri dönüşümü için hibe desteği ve kolay ödemeli kredilerin bulunduğunu belirtti.

Proje kapsamında afet bölgesindeki kadim mahalle kültürünün korunacağını, meydanları, çarşıları, tarihi silueti ve değerleriyle 11 ilin yeniden ayağa kaldırılacağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Hibe ve kredi desteklerine dair ayrıntılı bilgiler de veren Bakan, Bakanlık denetiminde yerinde dönüştürülecek konutlara 500 bin lira, iş yerlerine 250 bin lira hibe verileceğini kaydetti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: csb.gov.tr

Faizsiz Kredi Desteği Fırsatı

Konutlarda 500 bin liradan 800 bin liraya, iş yerlerinde 250 bin liradan 500 bin liraya kadar 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vade ile faizsiz kredi desteği sunulacağı bilgisini verdi.

Birden fazla dairesi olup da evli çocukları bu dairelerde oturanların da hak sahibi sayılacağının belirtildiği proje kapsamında, binanın tamamına sahip olan vatandaşların da bir dairesi için hibe alabileceği, diğer daireler için ise üç daireye kadar kredi kullanabileceği ifade edildi. Ayrıca inşaatların aksaması durumunda konutların veya iş yerlerinin inşaatının TOKİ tarafından tamamlanacağı belirtildi.

Bakanlık, vatandaşların Çağrı Merkezi ALO 181’den projeyle ilgili detaylı bilgiler edinebileceklerini bildirirken, ayrıca Bakanlığa ait iki gezici tırın proje hakkında bilgilendirme ve tanıtım yapmak amacıyla bölgede hizmet vereceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.