Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özgür Özel En Düşük Emekli Maaşı için Çözümünü Duyurdu

Ankara’da Büyük Emekli Mitingi düzenleyen CHP lideri Özgür Özel, hükümete çağrıda bulundu. En düşük emekli aylığı sorununun çözümü için önerisini sundu.
Özgür Özel En Düşük Emekli Maaşı için Çözümünü Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün Ankara’da emeklilerle buluşan CHP lideri Özgür Özel, ‘Büyük Emekli Mitingi’ ile gündemine emekli aylıklarını aldı. Mitingde açıklamalarda bulunan Özel, yüksek enflasyon altında ezilen emekliler için hükümete çağrıda bulundu.

Yılın ilk 5 ayında eriyerek 8 bin lira seviyesine kadar gerileyen en düşük emekli aylığı için yasal düzenleme talep eden CHP lideri, “En düşük emekli aylığı hiçbir dönemde asgari ücretten az olamayacağını yasal düzenlemeye bağlayalım” dedi.

Özgür Özel, “Bu iktidar 2024 yılını emekli yılı ilan etmişti. Bu yıl en düşük emekli maaşını 10 bin lira olarak belirlediler. Yurt dışına gidiyorum 270 euro diyorum yanlış söylediğimi sanıyorlar. Emekli ikramiyelerine bakıyorum. Eskiden ev alınırdı, sonra otomobil şimdi de emekli ikramiyesi ile ancak motosiklet alınabiliyor” diye konuştu.

Kamuya ait sosyal tesislerde emeklilere verilen yüzde 15 konaklama indirimini eleştirerek, “Emekli açım diyor, onlar Çeşme’deki yurda, Mersin’deki yurda git tatil yap diyor. Emekliler yurtta kalma derdinde değil, kendi kirasını ödeme karnını doyurma derdindedir” dedi.

En Düşük Emekli Maaşı 26 Bin Lira Olmalıydı

AKP’nin iktidara geldiğinde en düşük emekli aylığının 1 buçuk asgari ücret kadar olduğunu hatırlatan Özel, bugün en düşük emekli maaşının 26 bin lira olması gerektiğini söyleyerek şöyle ekledi:

GCM Yatırım Banner

“Bu iktidar geldiğinde en düşük emekli maaşıyla 8 çeyrek altın alınıyordu. Şimdi 2 buçuk altın alınamıyor. Emekliyi bu hale getirenlerden 31 Mart’ta hesap sordunuz. Sesinize kulak vermezlerse ilk seçimde yine soracaksınız.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın