Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Düşük Emekli Maaşı 8 Bin TL Oldu

Açıklandığı ilk günden açlık sınırının altında kalan emekli maaşında 10 bin lira olan en düşük rakam bugün daha da aşağı çekildi. İşte emeklilerin kaybı;
En Düşük Emekli Maaşı 8 Bin TL Oldu
HABER GİRİŞ

CHP lideri Özgür Özel, bugün Ankara’da emeklilerle buluşup ‘Büyük Emekli Mitingi’ düzenlemeye hazırlanırken, gündemde emekli aylıklarının durumu başköşeye oturdu. Bu ay zirve yükseliş yaşaması beklenen enflasyon, emeklileri vurmaya devam etti.

Bu yıl 10 bin lira olarak açıklanan en düşük emekli aylığı 5 ayda 2 bin liraya yakın kayıp yaşadı. Böylece Temmuz ayı gelmeden en düşük emekli aylığında rakam 8 bin 175 liraya geriledi.

20 bin TL emekli maaşı alan bir başkası ise 5 ayda 3 bin 651 liralık kayıp yaşayarak alım gücünde 16 bin 349 liralara kadar gerileme gördü.

Hak kayıplarının telafisi için Temmuz ayını bekleyen emekliler, en az 12 bin lira seyyanen zam istiyor. Ancak ekonomi yönetiminin tasarruf tedbirlerini gerekçe göstermesi halinde bu beklenti de havada kalabilir.

Emekli Maaşı Tablo
Kaynak: Sözcü

Makyajlı veriler sunduğu eleştirileri alan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı enflasyona göre verilecek zamla yetinmesi beklenen emeklilerin mağduriyetleri giderilemeyecek.

GCM Yatırım Banner

TÜİK’in enflasyon hesabına göre Temmuz ayında en düşük emekli aylığı yaklaşık yüzde 25 zam alacak ve rakam 12 bin 500 lirayı görecek. Fakat asgari ücreti de yenen açlık sınırının altında kalmaya devam edecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.