Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özgür Demirtaş Asgari Ücrette Bu Tarihi İşaret Etti

2024 yılında geçerli olacak asgari ücret belirlendi. Ekonomi alanında uzman iki isimden ilk yorumlar geldi.
Özgür Demirtaş Asgari Ücrette Bu Tarihi İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Dün akşam milyonlarca çalışanın merakla beklediği yeni asgari ücret rakamı belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından açıklanan karara göre 2024 yılının tamamında uygulanacak olan net asgari ücret 17 bin 2 TL olarak belirlendi.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, kararın duyurulmasının ardından yaptığı açıklamada kendilerinin talebinin 18 bin lira olduğunu söyledi.

Finans profesörü Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, asgari ücretin Nisan ayı gibi açlık sınırının altına düşeceğini, bu nedenle de enflasyonla mücadelenin çok önemli olduğunu söyledi.

Türk-İş’in son açıkladığı Kasım verilerine göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı 14 bin 25 TL’ye yükseldi.

Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim ve sağlık gibi harcamaları içeren yoksulluk sınırı ise 45.686,81 TL oldu.

GCM Yatırım Banner

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 18.239 TL olarak belirlenmişti. Yeni asgari ücret çocuksuz, bekar bir çalışanın yaşam maliyetini bile karşılamıyor.

Merkez Bankası eski başekonomisti Hakan Kara ise konuya dair yaptığı paylaşımda “Asgari ücret yüzde 49 artışla 17.002 TL oldu. Şu an için geçmiş enflasyonu telafi etse de Mayıs ayından itibaren maalesef açlık sınırının tekrar altına düşecek.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.