Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özel Sağlık Sigortasında Fahiş Fiyat Artışları 4 Katına Çıktı

Zam haberlerine konu olan özel sağlık sigortasında fiyat artışları yüzde 300’ü buldu. Sektör zarar ettikçe zam yapılacağının sinyali geldi…
Özel Sağlık Sigortasında Fahiş Fiyat Artışları 4 Katına Çıktı
HABER GİRİŞ

Seçim sonrası kamuoyu gündemini meşgul eden zam haberlerine yenisi eklendi. Trafik sigortası ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) zorunlu deprem sigortasının ardından özel sağlık sigortasında da tüketicilerin cebini zorlayacak artışlar yaşandı.

Özel sağlık poliçelerinde şirketlerin müşterilere sunduğu fiyatlarda değişkenlik görülse de ortak nokta 3-4 katı bulan fiyat artışları oldu.

Son gelişmelerde 10 bin TL olan en düşük sağlık sigortası poliçesi 35 bin TL seviyesini gördü.

80 bin TL olan en yüksek poliçede ise zamlı rakam 150-160 bin TL bandında kayda geçti.

Artan fiyatlara ilişkin sektör temsilcilerinin yorumu ise sistemin sürdürülebilir olmayışı ve zarar kaydedildiği oldu.

GCM Yatırım Banner

“Hastane Fiyatları da 3-4 Kat Arttı”

Yüksek enflasyon ve kur ortamında kırılgan hale gelen sağlık sektöründe sigortacılık mantığının artan fiyatlar karşısında zarar ettiği ve zam yapma mecburiyetinin doğduğu bildirildi.

Bloomberg’e değerlendirmelerde bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, ülkede yaşanan tüm şokların sigorta sektöründe yansımasının olduğunu şöyle ifade etti:

“11 ildeki deprem ve sonucunda yaşanan olumsuzluklar, pandemi, döviz kurundaki artışlar, yüksek enflasyon, personel maliyetleri ve genel maliyetlerdeki artış poliçelerin fiyatını yukarıya çekti.”

Hastanelerde de zamların ardı ardına sıralandığını belirten Korkut, “Hastane fiyatları da 3-4 kat artmış durumda. Tedavi ve ameliyat gibi alanların fiyatları da çok yükseldi haliyle sigortacılık sektörü de zarar ettiği için zam yapmak durumunda kaldı” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.