Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OVP’den Kredi Kartına Kısıt Geldi

Dün açıklanan OVP’nin içeriğine dair detaylar gelmeye devam ediyor. Son gelen haberlerde kredi kartı kullanımlarının azaltılacağı öğrenildi.
OVP’den Kredi Kartına Kısıt Geldi
Yorum

Orta Vadeli Program’ın (OVP) açıklanmasıyla ekonomi rotasında izlenecek 3 yıllık yolda enflasyon hedefine ulaşmak için hükümetin alacağı kararlar arasında tüketicilerin harcama alışkanlıkları yer aldı.

Gelecek yıla kadar yüksek seyretmesi, ardından düşüşe geçmesi planlanan enflasyonda 2026 yılına kadar tek haneli rakamlar söz konusu olmazken parasal sıkılaşma için kredi kartları hedef alındı.

Kronikleşen yüksek enflasyon karşısında geliri düşen vatandaşların yoğun talep gösterdiği kredi kartı kullanımının mevcut ekonomi politikalarını etkilemeyecek düzeye çekilmesi için karar kılındı.

Buna göre kullanımı rekor kıran kredi kartlarında hem parasal istikrarın etkilenmemesi hem de talebi dengelenmek için uluslararası standartlara göre yeni bir revizyon söz konusu olacak.

Milliyet’in haberine göre enflasyonun ateşini düşürmek için iç talebi kısmak adına kredi kartı kullanımlarına kısıt gelecek.


Tüketimdeki artışı önlemek için ilerleyen günlerde Merkez Bankası, enflasyonla mücadelede için tüm enstrümanları kullanacak.

Reel sektöre uygun maliyetli finansman aktarılırken kredilerde bireysel kullandırımlar için musluklar kapalı olacak.

Bu kapsamda Merkez, enflasyonu besleyen tüketim artışlarını kesmek için tedbir alacak. Söz konusu tedbirlerin ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu