Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OVP ile Hesaplar Değişti: Maaş Zammında Yeni Rakamlar Konuşuluyor

OVP’de yer alan yüksek enflasyon beklentileri maaş zamlarında hesapları değiştirdi. Memur, emekli ve asgari ücretli için konuşulan zamlı maaşlar paylaşıldı.
OVP ile Hesaplar Değişti: Maaş Zammında Yeni Rakamlar Konuşuluyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye ekonomisinde 3 yıllık yol haritasını oluşturan ve dün kamuoyuna duyurulan Orta Vadeli Program’da (OVP) hükümetin enflasyon beklentisini artırması üzerine özellikle çalışanların refahını korumak için yapılan maaş zammı hesaplamaları boşluğa düştü.

Memur ve memur emeklilerine verilecek 2 yıllık zam oranlarının yeniden ele alınması beklenirken konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş en düşük memur ve emekli maaşı için rakam verdi.

Değerlendirmelerini Milliyet gazetesiyle paylaşan Kurtuluş, Merkez Bankası’nın yüzde 58 olarak hesapladığı enflasyon oranının OVP’de yüzde 65’e çıkarılmasına atıf yaparak şöyle konuştu:

“Bu rakam tahmini rakamlar, reel anlamda gerçekleşecek olanı göreceğiz. Ağustos ayı enflasyonu açıklandığında beklentinin çok daha üzerinde bir oranda gerçekleşti. Yeni tahmin yani yüzde 65 oranı üzerinden gittiğimizde memurların alacağı enflasyon farkı yüzde 40,13 oranında olacaktır. Buna yüzde 15 toplu sözleşme zammını da eklediğimizde toplamda yüzde 55 oranında zam alacaklardır.”

En Düşük Memur Maaşı 34 Bin Liraya Yakın Olur

Kurtuluş, yüzde 50’nin üzerinde verilecek bir zammın en düşük memur maaşında seviyeyi 30 bin lira üzerine çıkardığına işaret ederek, “Bu da en düşük memur maaşının yaklaşık olarak 34 bin 155 TL’ye yükselmesi anlamına geliyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Memur emeklisindeki rakamın ise 15 bin lirayı göreceğini ekleyerek, “Eğer sayın Bakan’ın OVP’de açıkladığı öngörüler doğrultusunda enflasyon gerçekleşirse şu anda en düşük 9876 TL olan memur emeklisi maaşı 15 bin 320 TL’ye yükseliyor” diye konuştu.

Kurtuluş, “7500 TL olan en düşük SSK emeklisinin maaşlarına ise yüzde 40,13 oranında oluşacak enflasyon oranının üzerine yüzde 10 oranında refah payı verileceği, yeni emekli maaşının Ocak 2024 Tarihinde 11 bin 250 TL’ye yükseltileceği kanaatindeyim” şeklinde ifadede bulundu.

Asgari Ücrette Rakam 17 Bin TL

Asgari ücret için de tahminlerini paylaşan Kurtulmuş, refah payı artışı ile düşük ücretlilerin gelirinin desteklenebileceğini kaydetti.

Kurtulmuş, “Asgari ücrette ise 10 puanlık refah payı artışı olabileceği ve yüzde 50 oranında yapılacak bir zamla 17 bin 104 TL’ye yükseleceğini düşünüyorum” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.